Sadržaj

Sažetak

Zadatak je bio provesti praktičnu vježbu detekcije brisanja okvira videa. To je ostvareno koristeći metodu detekcije duple MPEG kompresije proučavajući raspored okvira. Nakon što je snimljen originalni video, on je ureden tako da je izbrisano nekoliko nasumičnih okvira. Oba su okvira učitana u alat za analizu videa nakon kojega su nastali grafovi njihovih GOP struktura. Usporedujući rezultate mogle su se vidjeti promjene u rasporedu i periodičnosti pojavljivanja okvira.

Poglavlje 1 - tema vježbe

Tema vježbe je detekcija brisanja okvira unutar videa. Budući da je sve lakše promijeniti video i konstantno se razvijaju novi alati, potrebno je istražiti i tehnike koje omogućuju otkrivanje tragova neovlaštenog pristupa u digitalnom videu.

Poglavlje 2 - odabir i argumentacija zadataka za vježbu

Za detekciju brisanja okvira iz videa postoji više tehnika koje se mogu podijeliti u dvije glavne kategorije. Prva se kategorija temelji na prepoznavanju i analizi artefakata preostalih ponovnom kompresijom. Tehnike u drugoj kategoriji temelje se na analizi kontinuiteta između okvira. U ovom radu koristile su se tehnike iz prve kategorije opisane u radovima. Koristile su se moetode opisane u radovima 1, 2 i 3.One koriste analizu veličine GOP-a (Group of Pictures) videa usporedujuci omjer, raspored i frekvenciju pojavljivanja I-, P- i B- okvira nakon duple MPEG kompresije.

Poglavlje 3 - zadaci i njihova objašnjenja

Za zadatak sam si zadala uzeti par snimljenih originalnih videa te njihove verzije s izrezanim okvirima te usporediti njihove Grupe slika (Group of Pictures - GOP), odnosno kako se promijenio odnos i raspored različitih vrsta okvira. Kako to pokazuje da je video izmijenjen? U MPEG enkodiranim videima postoji tri vrste okvira I-okviri, B-okviri i P-okviri različitih svojstava te su oni periodički poredani. Budući da enkodiranje P-okvira ovisi o prethodnim I-okvirima, ukoliko se taj periodički promjeni dolazi do razlike u kompresiji izmedu susjednih okvira. Točnije, kod enkodiranja okviri se slažu u makroblokove (MB) te MB koji sadržavaju I-okvire ne ovise o ostalima dok oni koji sadrže P-okvire ovise. Kod duplog enkodiranja poveća se broj I-MB.

Poglavlje 4 - podrška za individualiziranje zadataka

Za odradivanje vježbe korišteni su primarno alati Adobe Premiere Pro 2022 i Online Video GOP Analyzer http://lvcdn.net/gop/. Adobe Premiere Pro je aplikacija za uređivanje videa temeljena na timelineovima koju je razvila tvrtka Adobe Inc, dok je Online Video GOP Analyzer alat koji za učitani video prikaže graf s GOP strukturom.

Poglavlje 5 - sadržaj vježbe

Glavni koraci vježbe uključivali su: čitanje stručnih radova na temu detekcije brisanja okvira, odabir tehnike za analizu videa i detekciju, pronalazak odgovarajućih alata te praktični dio i analiza. Prvo dio bio je snimanje video unutar kojeg će se kasnije ukloniti okviri. To je napravljeno tako što je na YouTube-u pušten video i pomoću postojećeg snimača ekrana na MacOS je snimljen video. Zatim je taj video uploadan u program Adobe Premiere Pro 2022. Tamo su pomoću alata Razor tool i opcije Ripple delete uklonjeni nasumični okviri. Zatim su oba videa (izvorni video i video s uklonjenim okvirima) učitana u Online Video GOP Analyzer gdje su zatim dobiveni grafovi s njihovom GOP strukturom. Nakon toga, slijedila je analiza grafova. Taj je proces ponovljen za 2 različita izvorna videa.

Poglavlje 6 - rješenja vježbe

Na sljedeće se tri slike mogu vidjeti prvih 180 okvira izvornog videa.

Dok se na sljedeće tri slike mogu vidjeti prvih 180 okvira iz videa u kojem su neki okviri izrezani.

Usporedujuci slike, može se vidjeti da je kod izvornog videa poredak i raspored okvira periodički. Dakle, I-okviri se ponavljaju svakih 60 okvira te su kbps okvira ravnomjernije raspodijeljeni. Dok kod druge serije slika, poredak I-okvira je poremećen te se drugi I-okvir javlja kao 30. po redu, a treći kao 149.. Osim toga, razlike izmedu količine bitova po sekundi te njihova skakanja su veća.

Literatura

[1] Wang W., Farid H.: Exposing Digital Forgeries in Video by Detecting Double MPEG Compression

[2] A. Gironi, M. Fontani, T. Bianchi, A. Piva, M. Barni: A VIDEO FORENSIC TECHNIQUE FOR DETECTING FRAME DELETION AND INSERTION

[3] Haichao Y., Rongrong N., Yao Z.: An approach to detect video frame deletion under anti-forensics