Sadržaj

RF - Browser Fingerprinting

Bruno Jerić siječanj, 2023.

Sažetak

Browser Fingerprinting je tehnika raspoznavanja i praćenja aktivnosti korisnika na internetu koja zaobilazi direktive koje postoje za kolačiće (koji su se prije primarno koristile za praćenje aktivnosti). Korištenjem statističkih analiza dokazano je da 80 do 90 posto internet preglednika ima jedinstveni otisak.

Uvod

Sigurnost na internetu danas je jedna od glavnih tema. Digitalno doba u potpunosti je promijenilo način na koji vidimo i doživljavamo svijet. Kako razina povezanosti raste, tako raste i opasnost. Uz sve trackere i sumnjive dijelove kôda koje se izvršavaju prilikom posjeta svakoj stranici na web-u privatnost na internetu praktički ne postoji. Uz trackanje kolačića (engl. cookies), na koje zbog raznih zakona i regulativa (EU cookie law) korisnicima je omogućeno odbijanje dijeljenja svojih kolačića i time se ponešto privatnost na internetu povećala. No nažalost na tehniku prikupljanja otiska pretraživača (engl. Browser fingerprinting) ne postoje nikakve direktive koje bi prisilile web stranice da je se ne koristi.

Browser Fingerprinting

Browser Fingerprinting je tehnika raspoznavanja korisnika na internetu koristeći okolinu preglednika (engl. Browser Environments) s kojeg se pristupa web sadržajima bez korištenja dodatnih identifikatori stanja (flash kolačića, e-tagova, iskorištavanja priručne memorije itd.)

Ova tehnika praćenja korisnika je doživjela popularnost 2010. godine nakon što je Peter Eckersley objavio rad pod nazivom “How Unique Is Your Web Browser?”. Njegovo istraživanje je pokazalo da distribucija prikupljenih otisaka sadrži najmanje 18.1 bitova entropije, što znači da ako se nasumično odabere jedan osobni pretraživač, da će u najgorem/najboljem slučaju 1 od 286,777 imati isti otisak. Uz pretraživače koje koriste Java ili Flash plugin imaju 18.8 bitova entropije odnosno 94% ih je jedinstveno [1].

Za što se koristi?

Kao i svaka tehnologija ima pozitivne i negativne primjene.

Pozitivne:

Negativne:

Kako funkcionira

Otisak pretraživača se radi prilikom posjeta stranici kada se kod učitavanja pokrene skripta koja iz navigator objekta kojeg stvara sam engine preglednika i screen objekta. Osnovni način uzimanja otiska koji uvijek ponudi neki otisak. Dodatno skripte ispituju plugin-e koje posjeduje preglednik, podatke o pregledniku, fontove koji su instalirani na uređaj, operacijski sustav, ip adresu itd., zapravo što god kreator skripte odluči uključiti u svoj otisak i do čega programski može doći.

Za potrebe istraživanja su napravili stranicu http://panopticlick.eff.org u koju su stavili skriptu koja pokušava podatke te ih šalje nazad da procesiranje i stvaranje otiska. Podatci su prikupljani u razdoblju 27. siječnja do 15. veljače 2010 godine. Nakon procesiranja se u bazu spremaju tuple (fingerprint|ip). U razdoblju prikupljanja podataka prikupljeno je 470 161 otisak.

Rezultati su da 90% otisaka koji su došli s osobnih računala su jedinstveni zbog velikog broja varijabli koje ovise o korisniku, dok kod android i iPhone uređaja je taj broj puno manji.

Naravno zbog velikog broja varijabli otisak nije uvijek isti, te je razvijen algoritam koji pogađa koji se drugi otisak mogao promijeniti u neki otisak q. Algoritam je pokrenut nad korisnicima koji su se vratili na stranicu unutar 2 sata, a rezultati su da je u 65% slučajeva pogođeno, 0.56% krivo a 35% nije bilo rezultata. Što daje 99.1% točno pogađanja kada je bilo rezultata. Dakle moguće je razviti algoritam koji može povezati dva različita otiska iako su se kod korisnika neke stvari promijenile.

Obrana od otiskivanja

Raznim ekstenzijama i malim programima danas je moguće sakriti svoje i falsificirati podatke koji se šalju serverima za otiskivanja. Postoje ekstenzije koje prilikom svake posjete mijenjaju podatke User Agenta, informacije o OS-u itd.

Paradoks obrane od otiskivanja

Ponekad tehnologije koje bi trebale poboljšati zaštitu zbog manjkavosti u aplikaciji mogu olakšati otiskivanje. Primjer nečega takvog je ekstenzija za pretraživač koja na neki način randomizira User agenta, tako da promijeni u http zahtjevu informacije o browseru, os-u itd. Manjkavost u implementaciji koja je primijećena su nemogući scenariji, npr. safari browser na iPhonu sa zaslonom od 15.6'' rezolucije HD, zbog kojih se korinik još više ističe i povećava si entropiju.

Moj rezultat na stranici http://panopticlick.eff.org

Zaključak

Informacije su najveći resurs, u siječnju 2023. godine globalna vrijednost informacija o korisnicima weba je 346.33 milijardi USD. Ciljane reklame i marketing su ovisne o trackanju korisnika, te je otiskivanje vrlo dobar način i alat za to postići. Postoje servisi koji nude otiskivanja koje je potrebno samo uključiti na vlastitu web stranicu i imati pristup podacima o svojim korisnicima koje možda oni nisu htjeli dati. Ali ta tehnologija ima i pozitivne primjene kao i sve. Bitno je da se moralno koristi.

Reference

[1] Peter Eckersley: How Unique Is Your Web Browser? [2] Ting-Fang Yen, Yinglian Xie, Fang Yu, Roger Peng Yu, Martin Abadi: Host Fingerprinting and Tracking on the Web: Privacy and Security Implications