Sadržaj

Gemini protokol

Sažetak

Gemini protokol predstavlja tekstualni internetski protokol s minimalističkim pristupom, naglašavajući jednostavnost u pristupu online informacijama. Sličan je poznatim web protokolima, ali se ističe po svojoj suptilnoj filozofiji “manje je dovoljno”. Projektni naziv, “Gemini”, održava cilj postizanja više s minimalnom složenošću, pružajući esencijalne funkcionalnosti pregledavanja tekstualnih dokumenata.

Uvod

Gemini protokol je tekstualni internetski protokol koji naglašava jednostavnost pristupa online informacijama. Sličan je poznatim web protokolima, ali se ističe minimalizmom i filozofijom “manje je dovljno” i “keep it simple”. Korisnicima omogućuje pregledavanje online tekstualnih dokumenata s poveznicama, izbjegavajući kompleksnosti modernog weba. Naziv “Gemini” proizlazi iz svemirskog programa NASA-e, ukazujući na postizanje više s minimalnom složenošću. Gemini protokol predstavlja suptilan povratak osnovama interneta, pružajući esencijalnu funkcionalnost bez suvišnih elemenata, čime olakšava korisničko iskustvo. Integrira se u Internet Protocol Suite, pružajući jednostavan model zahtjeva i odgovora. Za razliku od HTTP-a, Gemini je ogoljen i jednostavniji, usmjeravajući se na osnovne funkcionalnosti pregledavanja dokumenata.

Nastanak

Projekt Gemini zaočeo je u lipnju 2019. godine pod vodstvom Solderpunka, a dodatni doprinosi sošli su od neformalne zajednice korisnika [1]. Prema Solderpunkovom FAQ-u [2], Gemini nije zamišljen kao zamjena za Gopher ili HTTP, već kao suživot s njima. Veći dio razvoja odvijao se na mailing listi Geminija sve do kraja 2021. godine, kada je lista nestala zbog problema s hardverom. Solderpunk, inicijator projekta, igra ključnu ulogu u oblikovanju vizije i razvoju Geminija.

Još jedan internet protokol?

Gemini protokol, osim što naglašava jednostavnost pristupa informacijama, pruža i sučelje koje se koncentirra na čitanje i dijeljenje tekstualih informacija. Ovaj moderni protokol namjerno ne podržava kompleksne medije poput slika i videa, fokusirajući se na čistu tekstualnu prezentaciju. Za razliku od Gophera, koji je izgubio popularnost zbog nedostatka interaktivnosti, Gemini crpi inspiraciju iz oba svijeta - Gophera i HTTP-a. Dok se Gopher i Gemini slažu u tekstualnom principu, Gemini je evoluirao kako bi pružio suvremeno korisničko iskustvo. Unatoč sličnostima s HTTP-om i Gopherom, Gemini nije zamjena za ove postojeće protokole, već nudi dodatnu opciju korisnicima koji preferiraju jednostavnije čitanje online. Njegova svrha nije okretanje kazaljke unatrag ili naprijed, već pružanje suvremenog iskustva koje koegzistira s modernim web tehnologijama. Gemini teži minimalizmu kako bi pružio čitateljski način bez ometanja, privlačeći one koji cijene esencijalnosti iznad suvišnosti.

Neke značajke Geminija

U Gemini protokolu “web stranica” se naziva “capsule” (kapsula), slika 1., održavajući samodostatnost sadržaja. Ovaj minimalistički pristup donosi niz značajki:

Slika 1: primjer izgleda jedne kapsule (web stranice u Geminiju) [3]

Korištenje

Uporabom web portala

Najjednostavniji način za istraživanje, odnosno upoznavanje s, Geminispace-om je korištenjem web proxy-ja ili portala. Ovako je moguće pomoću Google Chrome-a, Safarija…istražiti Geminispace bez ikakve potrebe za instalacijama i bez ikakvih muka ili zauzimanja memorije. Primjeri za to su: The mozz.us Gemini portal [4], Wobbly [5] i Tildeverse Gemini Proxy (powered by Wobbly) [6].

Instalacijom klijenta

S obzirom da se radi o jednostavnoj implementaciji, širok je spektar Geminijevih klijenata dostupnih za različite platforme, koji se mogu vidjeti i na slici 1. Na stranici gemini protokola se može pronaći potpuni i detaljniji popis klijenata skupa sa svim linkovima [7]. Najpoznatiji, tj. najkorišteniji klijenti:

Slika 1: popis klijenata i njihove značajke [13]

Slika 2: izgled početne stranice na Amfori [14]

Gemini protokol u računalnoj forenzici

Gemini protokol, iako počiva na filozofiji minimalizma, pruža sigurnosne karakteristike koje ga čine korisnim u forenzičkom okruženju:

Zaključak

Gemini protokol nije zamjena za postojeće web protokole poput HTTP-a ili Gophera, već pruža alternativu korisnicima koji cijene jednostavnost i minimalizam. Kroz privatnost, brzo učitavanje stranica, i fokus na esencijalnost, Gemini se ističe kao platforma koja omogućuje sigurno i učinkovito pregledavanje tekstualnih dokumenata. U računalnoj forenzici, Gemini protokol pruža sigurnosne karakteristike, poput enkripcije komunikacije i transparentne analize podataka, čineći ga korisnim alatom za praćenje aktivnosti na mreži i forenzičku analizu. Ovaj protokol donosi svjež pristup internetskom iskustvu, naglašavajući bitnost sadržaja iznad suvišnih elemenata modernog weba.

Literatura

[1] https://web.archive.org/web/20211028171129/https://lists.orbitalfox.eu/listinfo/gemini

[2] https://geminiprotocol.net/docs/faq.gmi

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Gemini_(protocol)

[4] https://portal.mozz.us/gemini/geminiprotocol.net/

[5] https://warmedal.se/~wobbly/

[6] https://gemini.tildeverse.org/

[7] https://geminiprotocol.net/software/

[8] https://github.com/makew0rld/amfora

[9] https://www.marmaladefoo.com/pages/geminaut

[10] https://github.com/pitr/gemini-ios

[11] https://kristall.random-projects.net/

[12] https://gmi.skyjake.fi/lagrange/

[13] https://www.youtube.com/watch?v=kY_LvBRmnuc

[14] https://christiantietze.de/posts/2021/06/gemini/