Sadržaj

Analiza MP4 datoteka

Sažetak

Datoteke sa ekstenzijom .mp4 su najviše korišteni format za spremanje i dijeljenje videozapisa u današnje doba. MP4 datoteke spadaju u MPEG kategoriju datoteka koje su namijenjenje za kompresiju audio i video podataka u oblik koji zauzima manje fizičke memorije i omogućava lakše dijeljenje putem mreže. U ovom radu se opisuju glavne karakteristike .mp4 datoteka te postupci analize kojima možemo izvući korisne podatke iz postojeće datoteke.

Ključne riječi: .mp4, MPEG, analiza, video, audio

Uvod

Format MPEG datoteke možemo prepoznati po njezinoj ekstenziji .mpX gdje X zanmijenjujemo brojem verzije MPEG datoteke. Datoteke sa ekstenzijom .mp4 su najpoznatiji oblik MPEG datoteka u današnje doba jer omogućavaju interakciju sa komunikacijskim sustavima transformirajući prijenos individualnih audio i video informacija na željeni način. Za forenzićku analizu takvih dokumenata potreban nam je alat kojim možemo pretražiti sadržaj i alat kojim možemo učitati datoteku.

Analiza osnovnih podataka

U svrhu ovog rada korištena je snimljena .mp4 datoteka te alat VLC Media Player kako bi proučili osnovne podatke o datoteci. Glavni prikaz VLC Media Playera je prikazano na slici 1

Slika 1. Glavni prikaz VLC Media Player

Učitavanjem datoteke možemo zatim otvoriti Tools → Informacije medija za pregled osnovnih podataka o datoteci

¸

Slika 2. Osnovni podaci o datoteci

Slika 3. Metapodaci

Slika 4. Kodeks

Slika 5. Statistike

Na prvoj stranici se mogu vidjeti i izmjeniti općenite podatke kao izvođača, izdavača, žanr, autorska prava…

Na drugoj stranici se mogu proučiti metapodaci videozapisa. U ovom primjeru se pojavaljuju samo zapisi dužine i enkodera, ali moguće je pronaći svakakve podatke poput broja epizode serije ili “bits per second” (BPS) rezolucija…

Na trećoj stranici se prikazuju kodeksi, odnosno način kodiranja datoteke. Audio i video komponente datoteke su podjeljene u zasebne kategorije i imaju sljedeća svojstva:

Na zadnjoj stranici možemo vidjeti statističke podatke audio i video komponenata kao veličinu medija, brzinu prijenosa, broj dekodiranih, prikazanih/izvedenih ili izgubljenih okvira te oštećenost datoteke.

Analiza skrivenih podataka

Za dublju analizu potreban je alat za čitanje metapodataka datoteke. Jedan od rasprostranjenih alata je FFmpeg koji je upravo stvoren za analizu MPEG dokumenata i mozemo ga pokrenuti iz komandne linije

Slika 6. Naredba za pokretanje FFmpeg alata

Slika 7. Rezultat analize FFmpeg alata

Pomoću ovog alata možemo vidjeti sve metapodatke zadane datoteke i analizirati njen sadržaj.

Također, datoteka se naravno može otvoriti pomoću hex editora i pretražiti za skriveni sadržaj

Slika 8. MP4 datoteka unutar hex editora

Za analizu audio sadržaja unutar datoteke možemo koristiti alat Audacity kojim možemo modificirati reprodukciju zvuka pomoću modifikacija frekvencije, brzine i smjera.

Slika 9. Glavni prozor za analizu u alatu Audacity

Koristeći ove metode analize možemo pronaći skriveni sadržaj i popraviti datoteku u slučaju da je pokvarena.

Zaključak

Cilj ovog rada je bio dati osvrt na glavni sadržaj te analizu .mp4 datoteka. Svaka .mp4 datoteka se sastoji od audio i video komponenata te moramo analizirati oba elementa ako želimo saznati dodatne informacije o datoteci. Opisani su postupci analize osnovnih podataka te skrivenih metapodataka te načini za reprodukciju i popravak .mp4 datoteka.

Sources

http://racfor.zesoi.fer.hr/doku.php?id=racfor_wiki:datoteke_i_datotecni_sustavi:analiza_mpeg_formata&s[]=mpeg

https://www.quora.com/How-can-one-best-analyse-a-video-file-format-like-MP4

https://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling

http://ffmpeg.org/

https://www.audacityteam.org/