Sadržaj

Sažetak

Vremenske oznake u EXT4 sustavima sadrže vremenske informacije koje nam govore kada je datoteka uređivana, pregledana ili ima promijenjene metapodatke te ih se može i mijenjati, odnosno manipulirati sa njima. Postoje 3 tipa vremenskih oznaka a to su accessed timestamp odnosno atime, change timestamp odnosno ctime te modified timestamp odnosno mtime. Bitno je napomenuti da EXT4 sustavi vrijeme spremaju u obliku sekundi proteklih od 1.1.1970 na ponoć odnosno po UNIX vremenu. Keywords: EXT4, UNIX, timestamps, timestamp, LINUX

Uvod

Vremenske oznake u EXT4 sustavima daju nam na uvid kada je zadnji put and pojedinom datotekom izvršena neka radnja, primjerice pregledavanje, izmjena sadržaja i promjena metapodataka. Spremljeni podaci (vrijeme) zapisani su u obliku Unix timea, odnosno kao broj proteklih sekundi od 1. siječnja 1970 točno u ponoć po UTC standardu. Jedan dan sadrži 86400 sekundi, no zbog prijestupnih sekundi (Jer dan traje 23 sata, 59 minuta i 59 sekundi = 86399) Unix vrijeme ne reprezentira točno UTC vrijeme te je potrebna prilagodba. Vremenske oznake postoje i za datoteke i za mape. Naredba ‎

date '+%s'

daje nam na uvid trenutno UNIX vrijeme sustava.

 Prikaz trenutnog UNIX vremena sustava

Stanje sustava sa slike je 1636637038 što nam daje pretvoreno vrijeme: 11.11.2021 13:23:58 GTM+0

Vremenske oznake

U EXT4 sustavima postoje 3 tipa oznaka uz prigodne oznake:

Navedene oznake možemo vidjeti korištenjem sljedeće naredbe: ‎

//echo "Test file" > filename.txt 
stat filename.txt‎

Dok iduća slika pokazuje primjenu na datoteci kreiranu za potrebe demonstracije:

 Rezultat korištenja naredbe stat nad kreiranom tekstualnom datotekom

Gdje oznake su zapisane u obliku datuma, vremena te UTC vremenske zone.

Manipulacija vremenskim oznakama

Vremenske oznake moguće je mijenjati odnosno manipulirati njima. Primjerice korištenjem naredbe touch moguće je izmijeniti vremenske oznake na sljedeći način:

Pretraživanje datoteka

Moguće je pretražiti datoteke koje su uređivane u određenom vremenskom periodu odnosno da imaju unutar odgovarajućeg raspona vremenske oznake. Bitno je napomenuti da u shellu kod pretraživanja sufiks time označava dane a min minute tako da pri korištenju naredbe find moguće je koristiti sljedeće zastavice:

Te prilikom unosa parametra ako se unese pozitivan broj sustav pretražuje datoteku koja je primjerice uređivana točno prije x vremena, dok kod negativnih brojeva naredba prikazuje sve datoteke koje su unazad x vremena bile primjerice uređivane, ovisno o pretraživanoj oznaci. Također ako se ispred broja doda +, pretražuju se sve datoteke koje imaju traženi atribut prije tog vremena. Primjer:

find . -amin 15 

Pokazuje datoteke otvorene točno prije 15 minuta

find . -mtime -2 

Pokazuje izmijenjene datoteke u zadnja 2 dana

find . -atime +2 

Pokazuje datoteke otvorene sve do prije 2 dana

Detekcija manipulacije

Detekcija manipulacije moguća je pregledavanjem povijesti naredbi i logova koje je korisnik ostavio iza sebe. Detekcija manipulacija je daleko jednostavnija na NTFS sustavima nego na EXT4 no uz korištenje forenzičkih alata moguće je detektirati manipulacije.

Literatura

[1] Unix time on Wikipedia

[2] Touch, GeeksForGeeks

[3] Linux Timestamps HowToGeek