Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:blockchain:blockchain_u_racunalnoj_forenzici [2020/01/05 14:29]
ivrhoci [Uvod]
racfor_wiki:blockchain:blockchain_u_racunalnoj_forenzici [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 8: Redak 8:
 ===== Uvod ===== ===== Uvod =====
  
-Blockchain tehnologija predstavlja jednu od najznačajnijih i najperspektivnijih inovacija današnjice. Doslovan prijevod sa engleskog jezik a bio bi “lanac blokova”. Riječ je o podatkovnim blokovima povezanim u jednosmjerni lanac u kojem svaka karika tj. blok ovisi o vrijednosti prethodne karike.+Blockchain tehnologija predstavlja jednu od najznačajnijih i najperspektivnijih inovacija današnjice. Doslovan prijevod sa engleskog jezik a bio bi “lanac blokova”. Riječ je o podatkovnim blokovima povezanim u jednosmjerni lanac u kojem svaka karika tj. blok ovisi o vrijednosti prethodne karike. Na slici ispod grafički je prikazan lanac blokova.
  
-{{  :racfor_wiki:blockchain:lanac.png?nolink&500x167  }}+{{  :racfor_wiki:blockchain:lanac.png?nolink&500x167  |Slika 1. Prikaz lanca blokova}}
  
 Da bi se osigurale određene razine sigurnosti i privatnosti, povezivanje blokova u lanac temeljeno je na kriptografiji. Primjene blockchaina su široke, a nove se pojavljuju gotovo svakodnevno. Primjerice, blockchain se može koristiit u financijskom sustavu u vidu kriptovaluta, u zdravstvenom sustavu za spremanja medicinskih zapisa i za smanjenje i ubrzavanje administracije. Iako nam ova tehnologija daje veliku razinu pouzdanosti u spremljene podatke, postoje određeni nedostaci koji se mogu iskoristiti. Neki od ovih nedostataka bit će obrađeni u nastavku Da bi se osigurale određene razine sigurnosti i privatnosti, povezivanje blokova u lanac temeljeno je na kriptografiji. Primjene blockchaina su široke, a nove se pojavljuju gotovo svakodnevno. Primjerice, blockchain se može koristiit u financijskom sustavu u vidu kriptovaluta, u zdravstvenom sustavu za spremanja medicinskih zapisa i za smanjenje i ubrzavanje administracije. Iako nam ova tehnologija daje veliku razinu pouzdanosti u spremljene podatke, postoje određeni nedostaci koji se mogu iskoristiti. Neki od ovih nedostataka bit će obrađeni u nastavku
Redak 19: Redak 19:
 Ideja o spremanju informacija kao niza podatkovnih zapisa javila se 1991. godine gdje je grupa istraživača željela spremiti digitalne dokumente s vremenskom oznakom (engl. timestamp) kako bi ih ne bi bilo moguće antidatirati (engl. backdate) ili ih izmijeniti. Ideja o spremanju informacija kao niza podatkovnih zapisa javila se 1991. godine gdje je grupa istraživača željela spremiti digitalne dokumente s vremenskom oznakom (engl. timestamp) kako bi ih ne bi bilo moguće antidatirati (engl. backdate) ili ih izmijeniti.
  
-Blockchain je distribuirani dnevnik (engl. distributed ledger) koji je dostupan svima u mreži. Blokovi u dnevniku imaju vrlo važno svojstvo. Jednom kada su podaci zapisani u blockchain teško ih je izmijeniti. Svaki blok se sastoji od tri dijela: podataka, sažetka podataka (eng. //hash//) te sažetka prethodnog bloka. Primjerice podaci kod Bitcoina su detalji o transakciji (pošiljatelj, primatelj i iznos). Sažetak možemo usporediti s otiskom prsta. Jedinstven je za svaki blok te pomoću njega možemo razlikovati blokove. Sažetak svakog bloka izračunava se prilikom njegovog stvaranja na temelju podataka koji se nalaze u njemu. Promjena podataka unutar bloka zahtjeva promjenu sažetka. Iz ovog se jasno vidi kako su sažeci vrlo korisni ako želimo detektirati promjenu podataka unutar bloka. Ako se sažetak bloka promijeni to više nije isti blok. Treći element je sažetak prethodnog bloka. On omogućava stvaranje lanca blokova jer pomoću sažetka prethodnog bloka možemo jedinstveno odrediti blok koji prethodi u lancu. Prvi blok u lancu nema svog prethodnika te se on naziva //genesis block//.+Blockchain je distribuirani dnevnik (engl. distributed ledger) koji je dostupan svima u mreži. Blokovi u dnevniku imaju vrlo važno svojstvo. Jednom kada su podaci zapisani u blockchain teško ih je izmijeniti. Kao što je vidljivo na slici ispod, svaki blok sastoji se od tri dijela: podataka, sažetka podataka (eng. //hash//) te sažetka prethodnog bloka. 
 + 
 +{{  :racfor_wiki:blockchain:blok.png?nolink&300x175  }} 
 + 
 +Primjerice podaci kod Bitcoina su detalji o transakciji (pošiljatelj, primatelj i iznos). Sažetak možemo usporediti s otiskom prsta. Jedinstven je za svaki blok te pomoću njega možemo razlikovati blokove. Sažetak svakog bloka izračunava se prilikom njegovog stvaranja na temelju podataka koji se nalaze u njemu. Promjena podataka unutar bloka zahtjeva promjenu sažetka. Iz ovog se jasno vidi kako su sažeci vrlo korisni ako želimo detektirati promjenu podataka unutar bloka. Ako se sažetak bloka promijeni to više nije isti blok. Treći element je sažetak prethodnog bloka. On omogućava stvaranje lanca blokova jer pomoću sažetka prethodnog bloka možemo jedinstveno odrediti blok koji prethodi u lancu. Prvi blok u lancu nema svog prethodnika te se on naziva //genesis block//Opisana struktura lanca vidljiva je na slici ispod. 
 + 
 +{{  :racfor_wiki:blockchain:hash.png?nolink&500x244  }}
  
 Ako dođe do promjene podataka unutar bloka, mijenja mu se i sažetak. Samim time sljedeći blok u lancu više ne pokazuje na ispravan blok te zbog toga on i svi sljedeći blokovi postaju neispravni. Ipak, sažeci nam ne predstavljaju savršeni mehanizam detekcije izmjene bloka jer su današnja računala vrlo brza te bi mogla izračunati i promijeniti sažetke svih blokova u lancu te se bi se izmjena mogla sakriti. Kako bi se smanjila mogućnost izmjena blockchain uvodi mehanizam zvan //proof-of-work// koji usporava stvaranje novih blokova. U slučaju bitcoina potrebno je oko 10 minuta da bi se dodao novi blok u lanac. Ovaj mehanizam znatno otežava izmjenu blokova jer bi se kod izmjene jednog bloka morali izmijeniti svi sljedeći blokovi u lancu što je zbog //proof-of-work// mehanizma zahtjeva puno vremena. Ako dođe do promjene podataka unutar bloka, mijenja mu se i sažetak. Samim time sljedeći blok u lancu više ne pokazuje na ispravan blok te zbog toga on i svi sljedeći blokovi postaju neispravni. Ipak, sažeci nam ne predstavljaju savršeni mehanizam detekcije izmjene bloka jer su današnja računala vrlo brza te bi mogla izračunati i promijeniti sažetke svih blokova u lancu te se bi se izmjena mogla sakriti. Kako bi se smanjila mogućnost izmjena blockchain uvodi mehanizam zvan //proof-of-work// koji usporava stvaranje novih blokova. U slučaju bitcoina potrebno je oko 10 minuta da bi se dodao novi blok u lanac. Ovaj mehanizam znatno otežava izmjenu blokova jer bi se kod izmjene jednog bloka morali izmijeniti svi sljedeći blokovi u lancu što je zbog //proof-of-work// mehanizma zahtjeva puno vremena.
Redak 28: Redak 34:
  
 Jedna od novijih mogućnosti blockchaina jesu pametni ugovori (engl. smart contracts). Pametni ugovori su jednostavni programi koji su spremljeni na blockchainu te mogu na temelju određenih uvjeta automatski razmjenjivati kriptovalute i druga dobra poput nekretnina, osiguranja, vlasničkih udjela itd. Kada se ti uvjeti ispune, stavke navedene u ugovoru se ispunjavaju gotovo trenutačno i to bez potrebe za uključivanjem treće stranke. Jedna od novijih mogućnosti blockchaina jesu pametni ugovori (engl. smart contracts). Pametni ugovori su jednostavni programi koji su spremljeni na blockchainu te mogu na temelju određenih uvjeta automatski razmjenjivati kriptovalute i druga dobra poput nekretnina, osiguranja, vlasničkih udjela itd. Kada se ti uvjeti ispune, stavke navedene u ugovoru se ispunjavaju gotovo trenutačno i to bez potrebe za uključivanjem treće stranke.
 +
  
 ===== Blockchain u računalnoj forenzici ===== ===== Blockchain u računalnoj forenzici =====
racfor_wiki/blockchain/blockchain_u_racunalnoj_forenzici.1578234556.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0