Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:drustvene_mreze:forenzika_drustvenih_mreza [2020/01/09 22:45]
mgambiraza [Uvod]
racfor_wiki:drustvene_mreze:forenzika_drustvenih_mreza [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 111: Redak 111:
 „Facebook račun je ukraden jednom korisniku, te su se s tim korisničkim računom počinile kriminalne radnje poput slanja poruka sa zlonamjernim sadržajem (prijevara, phishing napadi), te postavljanje i preuzimanje zabranjenog sadržaja. Pravi korisnik prijavio je slučaj policiji, i istražitelji su, po sudskom nalogu, započeli istragu.“ „Facebook račun je ukraden jednom korisniku, te su se s tim korisničkim računom počinile kriminalne radnje poput slanja poruka sa zlonamjernim sadržajem (prijevara, phishing napadi), te postavljanje i preuzimanje zabranjenog sadržaja. Pravi korisnik prijavio je slučaj policiji, i istražitelji su, po sudskom nalogu, započeli istragu.“
  
-Nakon što korisnik, čiji je identitet ukraden, dostavi dokaz o vlasništvu profila Facebook administraciji vlasništvo nad profilom mu se vraća, ali počinjen je zločin i trebaju se pronaći odgovorni. Službenici za provedbu zakona u SAD-u mogu se služiti „Sustav mrežnih zahtjeva za provođenje zakona“(((„Law Enforcement Online Requests System“),  [[https://www.facebook.com/records|https://www.facebook.com/records]])) za podnošenje, praćenje i obradu zahtjeva. U sustavu je napomenuto da je za pristup mrežnom sustavu zahtjeva za provođenje zakona o provođenju zakona potrebna vladina adresa e-pošte. Zahtjev za informacijama može se poslati i e-poštom ili faksom (Sjedinjene Države ili Irska). Facebook objavljuje podatke računa isključivo u skladu s Facebook uvjetima korištenja i primjenjivim zakonom. Facebook će poduzeti korake za očuvanje podataka korisničkog računa u suradnji sa službenom kriminalističkom istragom u roku od 90 dana od prijema formalnog pravnog postupka. Za države izvan SAD-a situacija je različita i varira od države do države. Potrebno je zatražiti međunarodnu pravnu pomoć od američkih institucija. Te aktivnosti obično prolaze kroz instituciju Ministarstva pravosuđa određene zemlje. Zahtjev i sva potrebna dokumentacija moraju biti napisani na engleskom jeziku i ovjereni od nadležnog suda, te moraju biti priloženi uz sudski nalog i opis svih navedenih zahtjeva i detaljnim pratećim dokumentima.+Nakon što korisnik, čiji je identitet ukraden, dostavi dokaz o vlasništvu profila Facebook administraciji vlasništvo nad profilom mu se vraća, ali počinjen je zločin i trebaju se pronaći odgovorni. Službenici za provedbu zakona u SAD-u mogu se služiti „Sustav mrežnih zahtjeva za provođenje zakona“(((„Law Enforcement Online Requests System“),  [[https://www.facebook.com/records|https://www.facebook.com/records]]))  za podnošenje, praćenje i obradu zahtjeva. U sustavu je napomenuto da je za pristup mrežnom sustavu zahtjeva za provođenje zakona o provođenju zakona potrebna vladina adresa e-pošte. Zahtjev za informacijama može se poslati i e-poštom ili faksom (Sjedinjene Države ili Irska). Facebook objavljuje podatke računa isključivo u skladu s Facebook uvjetima korištenja i primjenjivim zakonom. Facebook će poduzeti korake za očuvanje podataka korisničkog računa u suradnji sa službenom kriminalističkom istragom u roku od 90 dana od prijema formalnog pravnog postupka. Za države izvan SAD-a situacija je različita i varira od države do države. Potrebno je zatražiti međunarodnu pravnu pomoć od američkih institucija. Te aktivnosti obično prolaze kroz instituciju Ministarstva pravosuđa određene zemlje. Zahtjev i sva potrebna dokumentacija moraju biti napisani na engleskom jeziku i ovjereni od nadležnog suda, te moraju biti priloženi uz sudski nalog i opis svih navedenih zahtjeva i detaljnim pratećim dokumentima.
  
 Nekoliko tjedana nakon toga istražitelji dobivaju od Facebooka potrebne informacije (skup IP adrese, vremenskom linijom itd.) i kontaktira se internetski pružatelj usluga koji postavlja IP adresu za sve ostale potrebne podatke (ime i adresu vlasnika IP adrese). Nadalje, na zahtjev suda zapljenjuje se tehnički uređaj koji je prethodno identificiran kao nosač digitalnih dokaza, relevantnih za referentni slučaj, od osobe koja je identificirana kao vlasnik uređaja nakon što se podudaraju s IP adresom i drugim informacijama dobivenim od Facebook-a u prethodnom postupku. Nekoliko tjedana nakon toga istražitelji dobivaju od Facebooka potrebne informacije (skup IP adrese, vremenskom linijom itd.) i kontaktira se internetski pružatelj usluga koji postavlja IP adresu za sve ostale potrebne podatke (ime i adresu vlasnika IP adrese). Nadalje, na zahtjev suda zapljenjuje se tehnički uređaj koji je prethodno identificiran kao nosač digitalnih dokaza, relevantnih za referentni slučaj, od osobe koja je identificirana kao vlasnik uređaja nakon što se podudaraju s IP adresom i drugim informacijama dobivenim od Facebook-a u prethodnom postupku.
racfor_wiki/drustvene_mreze/forenzika_drustvenih_mreza.1578609946.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0