Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:fdd:deepfake_video_detekcija_vjezba [2022/05/30 15:21]
dranogajec
racfor_wiki:fdd:deepfake_video_detekcija_vjezba [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 9: Redak 9:
 ===== Poglavlje 2 - odabir i argumentacija zadataka za vježbu ===== ===== Poglavlje 2 - odabir i argumentacija zadataka za vježbu =====
  
-Najveći broj akademskih istraživanja oko deepfake videa idu upravo k tome da se takvi videi mogu otkriti kao lažni. To se radi tako da se traže neki uzorci u tome kako su deepfakeovi napravljeni gdje bi onda algoritam mogao prepoznati neke nekonzistentnosti i reći da je video lažan. Jedan od tih softwarea za detekciju deepfake videa je Deepware, besplatan, open-source software za detekciju.+Najveći broj akademskih istraživanja oko deepfake videa idu upravo k tome da se takvi videi mogu otkriti kao lažni. To se radi tako da se traže neki uzorci u tome kako su deepfakeovi napravljeni gdje bi onda algoritam mogao prepoznati neke nekonzistentnosti i reći da je video lažan. Brojne kompanije iz Silikonske doline, uključujuči Microsoft, Amazon i Facebook, pokrenule su "Deepfake Detection Challenge" u kojem svatko može pitchati svoju ideju ili alat te tako doprinijeti u borbi protiv deepfake produkcije u svijetu. Već sada postoje brojni alati za detekciju deepfake videa, jedan od pupularnijih je Microsoftov alat za video autentifikaciju. Za rješavanje zadataka za vježbu odabrao sam Deepware koji je online, besplatan, open-source software za detekciju deepfake videa.
  
 ===== Poglavlje 3 - zadaci i njihova objašnjenja ===== ===== Poglavlje 3 - zadaci i njihova objašnjenja =====
  
 Za prvi zadatak odabrao sam deepfake video bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Baracka Obamu, koji je godinama kružio internetom (https://youtu.be/cQ54GDm1eL0). Za prvi zadatak odabrao sam deepfake video bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Baracka Obamu, koji je godinama kružio internetom (https://youtu.be/cQ54GDm1eL0).
-Idući korak je testirati kako će software reagirat na pravi video Baracka Obame, a za ovaj zadatak odabrao sam stvarni, popularni video od 32 milijuna pregleda pod nazivom “The speech that made Obama president” (https://youtu.be/OFPwDe22CoY). +Idući korak je testirati kako će software reagirat na pravi video Baracka Obame, a za ovaj zadatak odabrao sam stvarni, popularni video od 32 milijuna pregleda pod nazivom “The speech that made Obama president” (https://youtu.be/OFPwDe22CoY). Kao zadnji zadatak odabrao sam video koje je objavio  
 +The Dalí Museum iz Floride u kojem koristi AI, odnosno deepfake kako bi "oživili" Salvador Dalíja kako bi ga posjetitelji mogli upoznati trideset godina nakon njegove smrti (https://youtu.be/mPtcU9VmIIE).
  
 ===== Poglavlje 4 - podrška za individualiziranje zadataka ===== ===== Poglavlje 4 - podrška za individualiziranje zadataka =====
  
-Za rješavanje ovih zadataka, odnosno detektiranje deepfake videa korišten je open-source besplatan online software, Deepware. Tvrtka Deepware, sa sjedištem u Sarajevu, koristi algoritme u kojima gleda je li video osobe manipuliran, ali ne detektira je li i audio manipuliran. +Za rješavanje ovih zadataka, odnosno detektiranje deepfake videa korišten je open-source besplatan online software, Deepware. Tvrtka Deepware, sa sjedištem u Sarajevu, koristi algoritme u kojima gleda je li video osobe manipuliran, ali ne detektira je li i audio manipuliran. Deepware nema javno objavljeno na koji način detektiraju deepfakeove, ali postoje neke glavne metode detekcije koje se generalno koriste. Te metode su promatranje obezbojenja lica, smanjeno treptanje očiju, osvjetljenje koje nije sasvim ispravno, loše sinkroniziran audio i video te zamućenost na mjestu susreta vrata i kose.
 ===== Poglavlje 5 - sadržaj vježbe ===== ===== Poglavlje 5 - sadržaj vježbe =====
  
-Sadržaj vježbe može se podijeliti u četiri dijela. Prvo je bilo potrebno naći pravi deepfake video te zatim isti analizirati u Deepware software-u. Idućkorak je bilo uzeti neki neuređeni video te isti analizirati u Deepware-u.+Sadržaj vježbe može se podijeliti u tri dijela. Prvo je bilo potrebno naći prave deepfake videe te zatim odabrati i neki neuređeni video. Zatim je bilo potrebno sve te videe analizirati u Deepware-u te interpretirati rezultate.
  
 ===== Poglavlje 6 - rješenja vježbe ===== ===== Poglavlje 6 - rješenja vježbe =====
Redak 29: Redak 29:
 U software je bilo potrebno samo staviti URL videa i stisnuti scan te par sekundi nakon dolaze rezultati u kojima kaže da je video uistinu deepfake i to sa 97% sigurnosti. U software je bilo potrebno samo staviti URL videa i stisnuti scan te par sekundi nakon dolaze rezultati u kojima kaže da je video uistinu deepfake i to sa 97% sigurnosti.
  
-{{:racfor_wiki:fdd:deepfake_97.png?400|}}+Model Results 
 + 
 +__Deepware__: 
 + 
 +**DEEPFAKE DETECTED(97%) 
 + 
 +** 
 + 
  
 Idući zadatak koji je bio pravi video Baracka Obame isto je pokazao očekivane rezultate. Nakon skeniranja u Deepware software-u dobio sam rezultati da video nije deepfake i to sa mogućnosti pogreške od 4%. Idući zadatak koji je bio pravi video Baracka Obame isto je pokazao očekivane rezultate. Nakon skeniranja u Deepware software-u dobio sam rezultati da video nije deepfake i to sa mogućnosti pogreške od 4%.
  
-{{:racfor_wiki:fdd:deepfake_4.png?400|}}+Model Results
  
 +__Deepware__:
  
 +**NO DEEPFAKE DETECTED(4%)
 +**
  
  
 +Zadnji zadatak bila je analiza deepfake-a Salvadora Dalí. Software je i ovdje pokazao očekivane rezultate. Deepware je ustanovio da je video deepfake sa 87% sigurnosti.
 +
 +Model Results
 +
 +__Deepware__:
 +
 +**DEEPFAKE DETECTED(87%)
 +
 +**
 +
 +
 +Nažalost, na internetu nema besplatnih alata za generiranje deepfake videa tako da nisam bio u mogućnosti napraviti svoj deepfake i testirati ga u Deepware-u, ali u slučaju da želite napraviti svoj deepfake pa ga testirati preporučujem software Deepfakesweb (https://deepfakesweb.com/).
  
  
Redak 54: Redak 77:
 [3] You Won’t Believe What Obama Says In This Video!, BuzzFeedVideo, 17.4.2018., https://youtu.be/cQ54GDm1eL0 [3] You Won’t Believe What Obama Says In This Video!, BuzzFeedVideo, 17.4.2018., https://youtu.be/cQ54GDm1eL0
  
-[4] The Speech that Made Obama President, THNKR, 31.8.2012, https://youtu.be/OFPwDe22CoY+[4] The Speech that Made Obama President, THNKR, 31.8.2012., https://youtu.be/OFPwDe22CoY 
 + 
 +[5] Dalí Lives – Art Meets Artificial Intelligence, The Dalí Museum, 26.4.2019., https://youtu.be/mPtcU9VmIIE
  
 ===== Naslov ===== ===== Naslov =====
Redak 60: Redak 85:
 Deepfake video - metode detekcije - praktična vježba Deepfake video - metode detekcije - praktična vježba
  
 +
 +
 +~~DISCUSSION~~
racfor_wiki/fdd/deepfake_video_detekcija_vjezba.1653924096.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0