Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:jailbreak_ios_root_ovlasti [2021/01/18 00:24]
abatinic [Pravno pitanje]
racfor_wiki:jailbreak_ios_root_ovlasti [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 2: Redak 2:
  
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
 +U iOS operacijskom sustavu sav kod koji se pokreće, uključujući i aplikacije, mora biti potpisan certifikatom od strane Apple-a. Pojam jailbreak nastao je i odnosi se na eskalaciju korisničkih ovlasti na iOS-u. Steve Jobs opisao je ovaj trajni proces kao “Igru mačke i miša”. Korisnici imaju raznu motivaciju za provođenje ovog postupka. Prvi jailbreak alat napravljen je 2007. godine. Većina modifikacija koju zajednica napravi naknadno bude uključena u službenu verziju iOS-a od strane Apple-a. Postoje 4 različita tipa jailbreak-a ovisno o načinu na koji se provode. Pravno gledano jailbreak je legalan, ali nije legalno piratiziranje sadržaja. Jailbreak ima svojih prednosti i nedostatka koje svaki korisnik more prosuditi i odvagnuti za sebe.
  
  
Redak 83: Redak 83:
 ===== Pravno pitanje===== ===== Pravno pitanje=====
  
-Na pravno pitanje utječu zakoni koji se odnose na zaobilaženje digitalnog zaključavanja kao što zakoni koji štite digitalno upravljanje pravima(//en. DRM//). Vecina zemlja uopće nema takve zakone, a one koje imaju često u zakonu imaju iznimke uključujući i iznimku koja se odnosi na jailbreak. Godine 2001. donesena je Europska Direktiva o Zaštiti Prava(//en. European Copyright Directive//) koja zahtjeva zemlje članice EU da usvoje zakonsku zaštitu za tehnološke zaštitne mjere. Direktiva sadrži iznimke koje dopuštaju kršenje zaštitnih mjera u slučajevima kada to ne krši autorsko pravo kao što je naprimjer jailbreak sa svrhom pokretanja alternativnog koda, a ne koda koji je piratiziran. +Na pravno pitanje utječu zakoni koji se odnose na zaobilaženje digitalnog zaključavanja kao što su zakoni koji štite digitalno upravljanje pravima(//en. DRM//). Većina zemlja uopće nema takve zakone, a one koje imaju često u zakonu imaju iznimke uključujući i iznimku koja se odnosi na jailbreak. Godine 2001. donesena je Europska Direktiva o Zaštiti Prava(//en. European Copyright Directive//) koja zahtjeva zemlje članice EU da usvoje zakonsku zaštitu za tehnološke zaštitne mjere. Direktiva sadrži iznimke koje dopuštaju kršenje zaštitnih mjera u slučajevima kada to ne krši autorsko pravo kao što je naprimjer jailbreak sa svrhom pokretanja alternativnog koda, a ne koda koji je piratiziran. 
  
 Iako Apple tehnički ne podržava jailbreak i smatra ga kršenjem "ugovora o licenci za krajnjeg korisnika"(//en. end user license agreement - EULA//), generalno nikad nije bilo prijetnji pravnim putem prema jailbreak zajednici od strane Apple-a. Štoviše, par istaknutih članova jailbreak zajednice dobilo je i posao u Apple-u, a Apple se čak i polušaljivo zahvaljivao zajednici na pronalasku sigurnosnih propusta.  Iako Apple tehnički ne podržava jailbreak i smatra ga kršenjem "ugovora o licenci za krajnjeg korisnika"(//en. end user license agreement - EULA//), generalno nikad nije bilo prijetnji pravnim putem prema jailbreak zajednici od strane Apple-a. Štoviše, par istaknutih članova jailbreak zajednice dobilo je i posao u Apple-u, a Apple se čak i polušaljivo zahvaljivao zajednici na pronalasku sigurnosnih propusta. 
racfor_wiki/jailbreak_ios_root_ovlasti.1610929463.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0