Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:mrezna_forenzika:analiza_kaminsky_dns_napada [2022/01/06 21:48]
inavratil [Dodatna razmatranja]
racfor_wiki:mrezna_forenzika:analiza_kaminsky_dns_napada [2023/06/19 18:17] (trenutno)
Redak 10: Redak 10:
  
 Ključne riječi: Kaminsky, DNS, DNS napad, DNS ranjivost Ključne riječi: Kaminsky, DNS, DNS napad, DNS ranjivost
-===== Osnove DNS-a ===== 
- 
- 
-Ništa ne sprječava bilo koji poslužitelj imena da poslužuje bilo koju zonu, uključujući i onu koju ne bi trebao posluživati. Napadač može postaviti poslužitelj imena i konfigurirati ga da određenu autoritativnu zonu, ali to neće imati bilo kakvog utjecaja budući da niti jedan poslužitelj imena na višoj razini mu neće delegirati zahtjev. 
- 
- 
- 
- 
  
 ==== Primjer DNS upita ==== ==== Primjer DNS upita ====
Redak 100: Redak 92:
 Kada se DNS odgovor pohranjuje, on se ne može spremiti zauvijek jer bi to dovelo do netočnog usmjeravanja budući da se IP adrese web stranica mijenjaju. Administrator zone određuje koliko dugo se u priručnu memoriju pohranjuje svaki zapis. To vrijeme se zove Time To Live (TTL) te je izraženo u sekundama. TTL može biti od nekoliko sekundi do nekoliko tjedana - sve ovisi o administratoru te zone.  Kada se DNS odgovor pohranjuje, on se ne može spremiti zauvijek jer bi to dovelo do netočnog usmjeravanja budući da se IP adrese web stranica mijenjaju. Administrator zone određuje koliko dugo se u priručnu memoriju pohranjuje svaki zapis. To vrijeme se zove Time To Live (TTL) te je izraženo u sekundama. TTL može biti od nekoliko sekundi do nekoliko tjedana - sve ovisi o administratoru te zone. 
  
-U priručnu memoriju se ne pohranjuju samo zapisi tipa A već i zapisi tipa NS koji imaju svoj vlastiti TTL. Zapisi tipa A označavaju IP adresu za danu domenu dok zapisi tipa NS označavaju koji DNS poslužitelj je autoritativan za tu domenu. TLL zapisi u NS zapisima služe tome da ako je istekao TLL zapisu tipa A, ali nije istekao TTL zapisu tipa NS koji sadrži informacije o autoritativnom serveru za neku stranicu moguće je odmah poslati zahtjev nekom od autoritativnih servera, a nije potrebno raditi cijeli postupak koji započinje slanjem upita korijenskom poslužitelju.+U priručnu memoriju se ne pohranjuju samo zapisi tipa A već i zapisi tipa NS koji imaju svoj vlastiti TTL. Zapisi tipa A označavaju IP adresu za danu domenu dok zapisi tipa NS označavaju koji DNS poslužitelj je autoritativan za tu domenu. TTL zapisi u NS zapisima služe tome da ako je istekao TTL zapisu tipa A, ali nije istekao TTL zapisu tipa NS koji sadrži informacije o autoritativnom poslužitelju za neku stranicu moguće je odmah poslati zahtjev nekom od autoritativnih poslužitelja, a nije potrebno raditi cijeli postupak koji započinje slanjem upita korijenskom poslužitelju.
  
  
Redak 146: Redak 138:
 Postupak: Postupak:
  
-1. Napadač odabire nasumično ime unutar ciljanje domene (npr. www12345678.bankofsteve.com). Cilj je odabrati ime koje se neće nalazi u priručnoj memoriji.+1. Napadač odabire nasumično ime unutar ciljane domene (npr. www12345678.bankofsteve.com). Cilj je odabrati ime koje se neće nalazi u priručnoj memoriji.
  
  
-2a. Napadač zna da će žrtva tražiti ns1.bankofsteve.com za IP adresu stranice budući da će joj taj poslužitelj imena vratiti korijenski poslužitelj. Tada napadač šalje veliki broj paketa prema žrtvite delegira odgovor na drugi poslužitelj imena putem polja "Authority records". Podatci pod tim poljem mogu sadržavati stvarne poslužitelje imena za stranicu bankofsteve.com, ali u dodatnoj sekciji su navedene IP adrese napadača. Tu se događa trovanje priručne memorije jer ako Query ID odgovara onda će žrtva vjerovati da je napadačev poslužitelj imena autoritativan za stranicu bankofsteve.com. Ako napad uspije, napadač je vlasnik cijele zone.+2a. Napadač zna da će žrtva tražiti ns1.bankofsteve.com za IP adresu stranice budući da će joj taj poslužitelj imena vratiti korijenski poslužitelj. Tada napadač šalje veliki broj paketa prema žrtvi te delegira odgovor na drugi poslužitelj imena putem polja "Authority records". Podatci pod tim poljem mogu sadržavati stvarne poslužitelje imena za stranicu bankofsteve.com, ali u dodatnoj sekciji su navedene IP adrese napadača. Tu se događa trovanje priručne memorije jer ako Query ID odgovara onda će žrtva vjerovati da je napadačev poslužitelj imena autoritativan za stranicu bankofsteve.com. Ako napad uspije, napadač je vlasnik cijele zone.
  
 2b. & 3. Žrtvin zahtjev za IP adresu i odgovor korijenskog/GTLD poslužitelja. 2b. & 3. Žrtvin zahtjev za IP adresu i odgovor korijenskog/GTLD poslužitelja.
Redak 202: Redak 194:
  
  
-==== Posljedice Kaminsky DNS napada ====+===== Posljedice Kaminsky DNS napada =====
  
 Posljedice ovakvog napada su katastrofalne. Budući da napadač postaje vlasnik cijele domene, on kontrolira sve što se tiče poslužitelja imena. On može preusmjeravati posjetitelje na njegove poslužitelje te može preusmjeravati emailove na svoje poslužitelje Posljedice ovakvog napada su katastrofalne. Budući da napadač postaje vlasnik cijele domene, on kontrolira sve što se tiče poslužitelja imena. On može preusmjeravati posjetitelje na njegove poslužitelje te može preusmjeravati emailove na svoje poslužitelje
Redak 209: Redak 201:
 ===== Rješenje Kaminsky DNS problema ===== ===== Rješenje Kaminsky DNS problema =====
  
-Akcije koje su poduzete nakon otkrivanja Kaminsky DNS problema nisu u potpunosti rješile problem već su značajno otežali napadaču da njegov odgovor bude prihvaćen. Ovaj napad je bio moguć zbog relativno malog broja vrijednosti polja Query ID. +Akcije koje su poduzete nakon otkrivanja Kaminsky DNS problema nisu u potpunosti riješile problem već su značajno otežali napadaču da njegov odgovor bude prihvaćen. Ovaj napad je bio moguć zbog relativno malog broja vrijednosti polja Query ID. 
  
 Potrebno je dodati dodatan izvor nasumičnosti što se ostvarilo odabirom nasumičnog izvornog porta prilikom slanja poruke. Umjesto jednog porta, korišten je puno veći raspon portova alociran od strane poslužitelja imena. Potrebno je dodati dodatan izvor nasumičnosti što se ostvarilo odabirom nasumičnog izvornog porta prilikom slanja poruke. Umjesto jednog porta, korišten je puno veći raspon portova alociran od strane poslužitelja imena.
  
-Mircosoftovi DNS poslužitelji su alocirali 2500 UDP portova za izvršavanje upita što je značilo da napadač mora pogoditi jednu od 163840000 kombinacija u odnosu na jednu od 64000 kombinacija koliko je trebao pogoditi prije uvođenja ove promjene.+Microsoftovi DNS poslužitelji su alocirali 2500 UDP portova za izvršavanje upita što je značilo da napadač mora pogoditi jednu od 163840000 kombinacija u odnosu na jednu od 64000 kombinacija koliko je trebao pogoditi prije uvođenja ove promjene.
  
  
racfor_wiki/mrezna_forenzika/analiza_kaminsky_dns_napada.1641502113.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:14 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0