Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:mrezna_forenzika:skeniranje_portova [2020/01/09 11:29]
vraguz [4.1. TCP]
racfor_wiki:mrezna_forenzika:skeniranje_portova [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 197: Redak 197:
 Jednostavno skeniranje portova gdje softver traži podatke o svakom ulazu, jedan po jedan, lako je uočiti. Mrežni vatrozidi mogu se konfigurirati tako da otkriju i zaustave ovo ponašanje. Zato neke tehnike skeniranja portova djeluju drugačije. Na primjer, može se skenirati manji raspon portova ili čitav raspon portova u mnogo dužem razdoblju kako bi ga bilo teže otkriti. Jednostavno skeniranje portova gdje softver traži podatke o svakom ulazu, jedan po jedan, lako je uočiti. Mrežni vatrozidi mogu se konfigurirati tako da otkriju i zaustave ovo ponašanje. Zato neke tehnike skeniranja portova djeluju drugačije. Na primjer, može se skenirati manji raspon portova ili čitav raspon portova u mnogo dužem razdoblju kako bi ga bilo teže otkriti.
  
-TCP connect() skeniranje uspostavlja vezu obavljanjem „full handshake-a“, tj šalje poruku SYN, te ako primi SYN-ACK, odgovara s ACK. Polu otvoreno skeniranje ili SYN stealth skeniranje šalje samo SYN (sinkronizacijsku) poruku i ne dovršava vezu, ostavljajući ciljano odredište bez odgovora. To je brza i lukava tehnika usmjerena na pronalaženje potencijalnih otvorenih portova na uređajima. Idle tehnika skeniranja koristi drugo računalo, tzv. zombi sustav, kako bi se skenirao ciljani port.+TCP  skeniranje uspostavlja vezu obavljanjem „full handshake-a“, tj šalje poruku SYN, te ako primi SYN-ACK, odgovara s ACK. Polu otvoreno skeniranje ili SYN stealth skeniranje šalje samo SYN (sinkronizacijsku) poruku i ne dovršava vezu, ostavljajući ciljano odredište bez odgovora. To je brza i lukava tehnika usmjerena na pronalaženje potencijalnih otvorenih portova na uređajima. Idle tehnika skeniranja koristi drugo računalo, tzv. zombi sustav, kako bi se skenirao ciljani port.
  
 Druge vrste skeniranja uključuju slanje neznanih, nepravilno oblikovanih vrsta paketa i čekaju da udaljeni sustav vrati RST paket koji zatvara vezu. Ako to uspije, skener zna da na tom mjestu postoji udaljeni sustav i da je na njemu zatvoren jedan određeni ulaz. Ako nije primljen nijedan paket, skener zaključuje da je port biti otvoren. Neke od takvih tehnika su FIN i Xmas skeniranje. Xmas skeniranje je dobilo svoje ime zbog skupa zastava koje su uključene u paketu. Ponekad FIN pakete (poruka koja znači da "pošiljatelj više nema dostupnih podataka") vatrozid ne primijeti jer uglavnom traži SYN pakete. Zato su Xmas skeniranja dizajnirana da manipuliraju PSH, URG i FIN zastavama TCP zaglavlja. Ovo je jednostavno lukaviji način da se sazna o zaštiti mreže i vatrozidu jer se ovo skeniranje rijetko pojavljuje u zapisnicima. Uz navedene učestale tehnike skeniranja, postoje i mnoge druge, poput Ping, IP Protocol i UDP skeniranja. Druge vrste skeniranja uključuju slanje neznanih, nepravilno oblikovanih vrsta paketa i čekaju da udaljeni sustav vrati RST paket koji zatvara vezu. Ako to uspije, skener zna da na tom mjestu postoji udaljeni sustav i da je na njemu zatvoren jedan određeni ulaz. Ako nije primljen nijedan paket, skener zaključuje da je port biti otvoren. Neke od takvih tehnika su FIN i Xmas skeniranje. Xmas skeniranje je dobilo svoje ime zbog skupa zastava koje su uključene u paketu. Ponekad FIN pakete (poruka koja znači da "pošiljatelj više nema dostupnih podataka") vatrozid ne primijeti jer uglavnom traži SYN pakete. Zato su Xmas skeniranja dizajnirana da manipuliraju PSH, URG i FIN zastavama TCP zaglavlja. Ovo je jednostavno lukaviji način da se sazna o zaštiti mreže i vatrozidu jer se ovo skeniranje rijetko pojavljuje u zapisnicima. Uz navedene učestale tehnike skeniranja, postoje i mnoge druge, poput Ping, IP Protocol i UDP skeniranja.
racfor_wiki/mrezna_forenzika/skeniranje_portova.1578569347.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0