Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:seminari2023:mitm_alat_responder [2024/01/16 18:08]
tivasic [Uvod]
racfor_wiki:seminari2023:mitm_alat_responder [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 1: Redak 1:
 ===== MITM alat Responder ===== ===== MITM alat Responder =====
  
 +Video prezentacija: [[https://ferhr-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/ti52540_fer_hr/EaG2QxU94hBGseJs8ox6PqMB3LvqJqdTLwAPn_al58c7vA?e=PkM2hq&nav=eyJyZWZlcnJhbEluZm8iOnsicmVmZXJyYWxBcHAiOiJTdHJlYW1XZWJBcHAiLCJyZWZlcnJhbFZpZXciOiJTaGFyZURpYWxvZy1MaW5rIiwicmVmZXJyYWxBcHBQbGF0Zm9ybSI6IldlYiIsInJlZmVycmFsTW9kZSI6InZpZXcifX0%3D|Link na prezentaciju]]
  
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
  
-U današnjem digitalnom dobu, sigurnost informacija i identifikacija potencijalnih prijetnji predstavljaju ključni aspekt rada u području računalne forenzike. Kako bi se adekvatno suočili s izazovima sigurnosti, stručnjaci za sigurnost često koriste specijalizirane alate za analizu mrežnog prometa. Jedan od takvih alata je Responder. Ovaj rad istražuje alat Responder i njegovu primjenu u području računalne forenzike i penetracijskog testiranja. Kroz analizu ključnih funkcionalnosti Respondera, razmatramo njegovu sposobnost praćenja specifičnih mrežnih protokola poput **LLMNR**, i **NBT-NS**, s posebnim naglaskom na hvatanje **NTLM sažetaka**. Uspoređujemo Responder s drugim alatima poput Wiresharka i tcpdumpa i zaključno, **rad naglašava važnost pažljive i etičke primjene Respondera**, ističući njegov **doprinos u identifikaciji prijetnji, analizi sigurnosnih incidenata** te poboljšanju sigurnosti mrežnih okruženja.+U današnjem digitalnom dobu, sigurnost informacija i identifikacija potencijalnih prijetnji predstavljaju ključni aspekt rada u području računalne forenzike. Kako bi se adekvatno suočili s izazovima sigurnosti, stručnjaci za sigurnost često koriste specijalizirane alate za analizu mrežnog prometa. Jedan od takvih alata je Responder. Respodner je alat otvorenog koda, a ovaj rad istražuje alat i njegovu primjenu u području računalne forenzike i penetracijskog testiranja. Kroz analizu ključnih funkcionalnosti Respondera, razmatramo njegovu sposobnost praćenja specifičnih mrežnih protokola poput **LLMNR**, i **NBT-NS**, s posebnim naglaskom na hvatanje **NTLM sažetaka**. Uspoređujemo Responder s drugim alatima poput Wiresharka i tcpdumpa i zaključno, rad naglašava važnost pažljive i etičke primjene Respondera, ističući njegov doprinos u identifikaciji prijetnji, analizi sigurnosnih incidenata te poboljšanju sigurnosti mrežnih okruženja.
  
 Ključne riječi: Responder; LLMNR; NBT-NS; NTLM-hash; MITM Ključne riječi: Responder; LLMNR; NBT-NS; NTLM-hash; MITM
Redak 17: Redak 18:
 Kako bi u potpunosti shvatili što Responder omogućava potrebno je objasniti pojmove i protokole koji se uz njega povezuju. Nakon opisa protokola bit će dan i opis "trovanja" (poisoning) kojim se Responder služi kako bi omogućio izvođenje napada. Kako bi u potpunosti shvatili što Responder omogućava potrebno je objasniti pojmove i protokole koji se uz njega povezuju. Nakon opisa protokola bit će dan i opis "trovanja" (poisoning) kojim se Responder služi kako bi omogućio izvođenje napada.
 ==== LLMNR ==== ==== LLMNR ====
-**Link-Local Multicast Name Resolution** je protokol koji omogućava razrješavanje imena bez potrebe za DNS poslužiteljem. Koristi se za dohvat IP adrese na temelju imena domaćina. To ostvaruje s pomoću multicast paketa poslanog na sva mrežna sučelja u mreži. Domaćini odgovaraju na upit ako su autoritativno poznati kao domaćin naveden u upitu. LLMNR šalje mrežni paket na UDP port 5355 na multicast mrežnu adresu. Podržava IPv4 i IPv6 adrese te sve sadašnje i buduće DNS formate, tipove i klase. Nasljednik je protokola NBT-NS.+**Link-Local Multicast Name Resolution** je protokol koji omogućava razrješavanje imena bez potrebe za DNS poslužiteljem. Koristi se za dohvat IP adrese na temelju imena domaćina. To ostvaruje s pomoću multicast paketa poslanog na sva mrežna sučelja u mreži. LLMNR šalje mrežni paket na UDP port 5355 na multicast mrežnu adresu. Domaćini odgovaraju na upit ako su autoritativno poznati kao domaćin naveden u upitu. Podržava IPv4 i IPv6 adrese te sve sadašnje i buduće DNS formate, tipove i klase. Nasljednik je protokola NBT-NS.
 ==== NBT-NS ==== ==== NBT-NS ====
 **NetBIOS Name Service** je Windows protokol koji se koristi za prevođenje NetBIOS imena u IP adrese na lokalnoj mreži, slično tome kako DNS protokol djeluje na internetu. Svakom računalu dodjeljuje NetBIOS ime putem NBT-NS usluge. Radi na UDP portu 137 i prethodnik je LLMNR protokola. **NetBIOS Name Service** je Windows protokol koji se koristi za prevođenje NetBIOS imena u IP adrese na lokalnoj mreži, slično tome kako DNS protokol djeluje na internetu. Svakom računalu dodjeljuje NetBIOS ime putem NBT-NS usluge. Radi na UDP portu 137 i prethodnik je LLMNR protokola.
Redak 96: Redak 97:
  
 Na ovaj način možemo zabilježiti i identificirati neovlaštene pokušaje prijave i pristupa kako bi se od njih obranili i bolje zaštitili. Nadalje možemo koristiti alate poput hashcata za razbijanje NTLM sažetka lozinke ili alate poput wiresharka kako bi dobili još bolje analizirali događanja na mreži. Na ovaj način možemo zabilježiti i identificirati neovlaštene pokušaje prijave i pristupa kako bi se od njih obranili i bolje zaštitili. Nadalje možemo koristiti alate poput hashcata za razbijanje NTLM sažetka lozinke ili alate poput wiresharka kako bi dobili još bolje analizirali događanja na mreži.
-==== Usporedba drugim sličnim alatim ====+==== Usporedba drugim sličnim alatima ====
 Uspoređujemo li Responder s alatima poput wiresharka ili tcpdumpa koji pružaju općenitu analizu mrežnog prometa, Responder se izdvaja specifičnim fokusom na autentikaciju, što ga čini snažnim alatom u računalnoj forenzici, pogotovo u otkrivanju i analizi pokušaja neovlaštenog pristupa i zlonamjernih aktivnosti vezanih uz autentikaciju. Uspoređujemo li Responder s alatima poput wiresharka ili tcpdumpa koji pružaju općenitu analizu mrežnog prometa, Responder se izdvaja specifičnim fokusom na autentikaciju, što ga čini snažnim alatom u računalnoj forenzici, pogotovo u otkrivanju i analizi pokušaja neovlaštenog pristupa i zlonamjernih aktivnosti vezanih uz autentikaciju.
  
Redak 117: Redak 118:
  
 [4] [[https://notsosecure.com/pwning-with-responder-a-pentesters-guide]] [4] [[https://notsosecure.com/pwning-with-responder-a-pentesters-guide]]
 +
 +[5] [[https://ferhr-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/ti52540_fer_hr/EaG2QxU94hBGseJs8ox6PqMB3LvqJqdTLwAPn_al58c7vA?e=PkM2hq&nav=eyJyZWZlcnJhbEluZm8iOnsicmVmZXJyYWxBcHAiOiJTdHJlYW1XZWJBcHAiLCJyZWZlcnJhbFZpZXciOiJTaGFyZURpYWxvZy1MaW5rIiwicmVmZXJyYWxBcHBQbGF0Zm9ybSI6IldlYiIsInJlZmVycmFsTW9kZSI6InZpZXcifX0%3D | prezentacija]]
 +
 +
  
racfor_wiki/seminari2023/mitm_alat_responder.1705428529.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0