Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:skupovi_podataka_za_racunalun_forenziku [2021/01/16 17:48]
hspajic [BOSS]
racfor_wiki:skupovi_podataka_za_racunalun_forenziku [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 3: Redak 3:
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
  
-How do you write an abstract? Identify your purposeYou're writing about correlation between lack of lunches in schools and poor grades… Explain the problem at handAbstracts state the “problem” behind your work. … Explain your methods. … ([[https://www.aje.com/arc/make-great-first-impression-6-tips-writing-strong-abstract/|Source]]) Save your work regularly!!! Describe your results (informative abstract only). … Abstract should be no longer that 400 words. Napomena: sadržaj na vrhu stranice generira se automatski na temelju naslova u dokumentu.+Sljedivost je jedna od glavnih načela znanstvenog radaU računalnoj forenzici, kao i u mnogim područjima, sljedivost nije mogućbez objavljenih korištenih skupova podatakaPodaci su često  
 + memorijski veliki, ponekad je teško pronaći adekvante ili ih generiratiU ovom seminaru opisani su neki javno dostupni servisi za općenite skupove podataka za računalnu forenzikuSkupovi s navedenih servisa korišteni su za otkrivanje računalno generiranih slika osoba, otkrivanje metapodataka o slikama s bespilotnih letjelica, 
  
-Keywordsabstractbastractastract; retract; tractor+ 
 +Ključne riječiračunalna forenzikaskupovi podataka
 ===== Uvod ===== ===== Uvod =====
  
-Ponovljivost (engl., reproducibility) je jedna od glavnih elemenata znanstvenog eksperimenta (pokusa), a označava da bi bilo tko u bilo kojem trenutku mogao ponoviti pokus pod istim (objavljenim) uvjetima i dobiti isti rezultat (ili rezultat koji je sličan u granicama dogovorenog odstupanja). U području računalne forenzike, kao i u mnogim drugim područjima, uvjet ponovljivosti nije moguće zadovoljiti bez objave podataka nad kojim je pokus proveden. Nažalost, meta-analiza (TODO REFERENCA) provedena nad preko 700 znanstvenih članaka u navedenom području pokazuje da samo 29% članaka radi istraživanje o javno dostupnim podacima, odnosno da ih je najviše 29% sljedivo.+Ponovljivost (engl., reproducibility) je jedna od glavnih elemenata znanstvenog eksperimenta (pokusa), a označava da bi bilo tko u bilo kojem trenutku mogao ponoviti pokus pod istim (objavljenim) uvjetima i dobiti isti rezultat (ili rezultat koji je sličan u granicama dogovorenog odstupanja). U području računalne forenzike, kao i u mnogim drugim područjima, uvjet ponovljivosti nije moguće zadovoljiti bez objave podataka nad kojim je pokus proveden. Nažalost, meta-analiza ([[https://www.researchgate.net/publication/318925786_Availability_of_datasets_for_digital_forensics_-_And_what_is_missing|Izvor]]) provedena nad preko 700 znanstvenih članaka u navedenom području pokazuje da samo 29% članaka radi istraživanje o javno dostupnim podacima, odnosno da ih je najviše 29% sljedivo.
  
 Razlozi za neobjavljivanje podataka su razni. Ponekad je istraživačima ugovorom zabranjeno javno objavljivati podatke, ponekad žele prikriti lažirane rezultate, a ponekad ne postoji ili znanstvenici nisu upoznati s infrastrukturom za spremanje velikih podataka.  Razlozi za neobjavljivanje podataka su razni. Ponekad je istraživačima ugovorom zabranjeno javno objavljivati podatke, ponekad žele prikriti lažirane rezultate, a ponekad ne postoji ili znanstvenici nisu upoznati s infrastrukturom za spremanje velikih podataka. 
Redak 36: Redak 38:
  
 === Umjetno generirani podaci === === Umjetno generirani podaci ===
-Podaci mogu biti računalno (algoritamski) generirani. Problem je generirati dovoljno velik broj podataka ako je algoritam generiranja složen te dizajnirati algoritam koji će s unijeti pristranost koju želimo. U članku //Farid and Bravo (2012)// (TODO referenca) su koristili generirane slike da bi izmjerili razliku između stvarnih i računalno generiranih slika.+Podaci mogu biti računalno (algoritamski) generirani. Problem je generirati dovoljno velik broj podataka ako je algoritam generiranja složen te dizajnirati algoritam koji će s unijeti pristranost koju želimo. U članku //Farid and Bravo (2012)// ([[https://www.researchgate.net/publication/251702899_Perceptual_discrimination_of_computer_generated_and_photographic_faces|Izvor]]) su koristili generirane slike da bi izmjerili razliku između stvarnih i računalno generiranih slika. 
  
 === Pokusom generirani podaci === === Pokusom generirani podaci ===
Redak 57: Redak 60:
 Javno dostupni skupovi podataka dostupni su svima, u sve svrhe, ali jedino što zahtijevaju je navođenje izvora u radu. Između mnogih organizacija koje pružaju izvor podataka, izdvojeni su američki institut NIST, europska agencija za cyber sigurnost ENISA,  DigitalCorpora, fbreitinger i BOSS. Javno dostupni skupovi podataka dostupni su svima, u sve svrhe, ali jedino što zahtijevaju je navođenje izvora u radu. Između mnogih organizacija koje pružaju izvor podataka, izdvojeni su američki institut NIST, europska agencija za cyber sigurnost ENISA,  DigitalCorpora, fbreitinger i BOSS.
 ==== CFReDS Project ==== ==== CFReDS Project ====
-//Computer Forensic Reference Data Sets// (CFReDS) naziv je NISTovog projekta za prikupljanje digitalnih dokaza. Često se koriste za edukaciju, validaciju softvera, provjeru opreme, akreditaciju laboratorija i pomažu istražiteljima u otkrivanju novih dokaza. (TODO izvor: https://www.cfreds.nist.gov/Podaci za provjeru opreme provjeravaju prikupljanje, pristup i obnovu podataka. Dok je uz podatke za edukaciju osoblja priložen i kontekst stvarne istrage.+//Computer Forensic Reference Data Sets// (CFReDS) naziv je NISTovog projekta za prikupljanje digitalnih dokaza. Često se koriste za edukaciju, validaciju softvera, provjeru opreme, akreditaciju laboratorija i pomažu istražiteljima u otkrivanju novih dokaza. Podaci za provjeru opreme provjeravaju prikupljanje, pristup i obnovu podataka. Dok je uz podatke za edukaciju osoblja priložen i kontekst stvarne istrage.
  
 === Dostupni skupovi podataka === === Dostupni skupovi podataka ===
  
-Dostupne su slike uslikane iz bespilotnih letjelica, podaci o curenju podataka i mrežni promet pri krađi slika, kao i mnogi drugi.+Dostupne su slike uslikane iz bespilotnih letjelica, podaci o curenju podataka i mrežni promet pri  
 +krađi slika, kao i mnogi drugi. 
 + 
 +Slika prikazuje sliku zaslona početne stranice s listom dostupnih skupova podataka. Unutar svakog skupa nalazi se //README// datoteka s opisom skupa.  
 + 
 +{{:racfor_wiki:clip.png?600|}}
  
 == Slike uslikane iz bespilotnih letjelica == == Slike uslikane iz bespilotnih letjelica ==
  
 Skup sadrži slike uslikane iz 60 različitih modela bespilotnih letjelica, kojima je upravljano različitim upravljačima (//joystickom//, različitim mobitelima i sl.). Skup podataka je koristan kada je potrebno odrediti izvor pojedine fotografije za koju pretpostavljamo da je slikana iz bespilotne letjelice. Skup sadrži slike uslikane iz 60 različitih modela bespilotnih letjelica, kojima je upravljano različitim upravljačima (//joystickom//, različitim mobitelima i sl.). Skup podataka je koristan kada je potrebno odrediti izvor pojedine fotografije za koju pretpostavljamo da je slikana iz bespilotne letjelice.
 +
 +Uz skup priložen je i kontekst u kojem su podaci pribavljeni i opis dostupnih podataka.
  
 == Podaci o procurenim podacima == == Podaci o procurenim podacima ==
Redak 71: Redak 81:
 Skup podataka napravljen za edukaciju o istraživanju o tome kako je došlo do curenja podataka. Sam skup obogaćen je informacijama o korištenim sustavima i konkretnim zadacima koje je potrebno riješiti. Skup podataka napravljen za edukaciju o istraživanju o tome kako je došlo do curenja podataka. Sam skup obogaćen je informacijama o korištenim sustavima i konkretnim zadacima koje je potrebno riješiti.
  
 +== Carving podataka ==
  
 +Skup podataka koji sadrži //dd// slike za testiranje softvera za //carving// podataka. 
  
-==== ENISA ==== 
  
-==== BOSS ==== 
-//Break On Steganographic System// (TODO ref http://agents.fel.cvut.cz/boss/index.php?mode=VIEW&tmpl=about) je skup koji se sastoji od 1000 slika koje u sebi imaju skrivenu poruku. Skup je namijenjen u edukativne i natjecateljske svrhe, te postoji tablica najuspješnijih natjecatelja. 
  
 +==== UNHcFREG ====
  
 +Podržan od strane Sveučilišta New Haven, projekt UNHcFREG okuplja skupove podataka svih vrsta i izvora. Trenutno sadrži preko 8200 skupova podataka, a na početnoj stranici ih izdvaja po tipu, veličini, načinu prikupljanja, izvoru i godini. 
 +
 +Servis ne sprema svoje kopije podataka već indeksira podatke s drugih servisa.
 +
 +Na slici 1. prikazana je snimka zaslona stranice. Na stranici su označeni neki skupovi općih podataka. Primjeri su Office dokumenti, slike i PDF datoteke. Stranica također pruža uvid u memorijsko zauzeće podataka, tip generiranja, godinu objavljivanja i vrste podataka pojedinog skupa.  
 +
 +{{:racfor_wiki:new_haven_uni.png?700|}}
 +
 +
 +==== BOSS ====
 +//Break On Steganographic System// ([[http://agents.fel.cvut.cz/boss/index.php?mode=VIEW&tmpl=about/|Izvor]]) je skup koji se sastoji od 1000 slika koje u sebi imaju skrivenu poruku. Skup je namijenjen u edukativne i natjecateljske svrhe, te postoji tablica najuspješnijih natjecatelja.
 ===== Zaključak ===== ===== Zaključak =====
-...TODO...+Na internetu postoji velik broj skupova podataka, ali je do određenog skupa teško doći, a i ispravnost takvog skupa je upitna pa se velik broj istraživača odlučuje na samostalno generiranje podatakaNepostojanje dogovora i dokumentacije kod prikupljanja i skladištenja podataka 
  
 +Prevelik broj autora uz svoje članke ne objavljuje skupove podataka koje su koristili. Različito viđenje određenog problema vezanog uz privatnost pojedine osobe, te različite regulative otežavaju razmjenu informacija između znanstvenika u svijetu. Postoje inicijative poput UNHcFREG-a koje pokušavaju indeksirati sve podatke i učiniti ih dostupnim, ali nažalost sistematizacija prikupljenih podataka nije dovoljno dobra. 
  
 ===== Literatura ===== ===== Literatura =====
 +[1] [[https://datasets.fbreitinger.de/datasets/|Cinthya Grajeda, Frank Breitinger, and Ibrahim Baggili. “Availability of Datasets for digital forensics – and what is missing”. In: Digital Investigation, 2017]]
  
-[1] [[http://books.google.hr/books?id=mFJe8ZnAb3EC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false|Plass, Jan L., Roxana Moreno, and Roland Brünken. Cognitive Load TheoryCambridge University Press2010.]]+[2] [[https://www.cfreds.nist.gov/|Skupina nenavedenih autora - The CFReDS ProjectNIST2020.]]
  
-[2] [[http://www.google.com/books?id=duWx8fxkkk0C&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false|Mayer, Richard E. The Cambridge handbook of multimedia learningCambridge University Press2005.]]+[3] [[https://www.enisa.europa.eu/|Skupina nenavedenih autora - ENISAEuropska Unija2020.]]
  
-[3] [[http://www.cogtech.usc.edu/publications/kirschner_Sweller_Clark.pdf|Kirschner, P. A, Sweller, J. and Clark, R. E. Why minimal guidance during instruction does not work: An analysis of the failure of constructivist, discovery, problem-based, experiential, and inquiry-based teaching. Educational psychologist 41, no. 2, pp 75-86, 2006]] 
  
racfor_wiki/skupovi_podataka_za_racunalun_forenziku.1610819280.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0