Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:steganografija_pisaca_-_machine_identification_code [2021/01/13 13:45]
lmrkovic [Inicijativa Electronic Frontier Foundationa]
racfor_wiki:steganografija_pisaca_-_machine_identification_code [2023/06/19 18:17] (trenutno)
Redak 3: Redak 3:
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
  
-Keywords: Steganografija; Pisač; MIC; Machine Identification Code; Xerox+//Machine Identification Code// - MIC vrsta je digitalnog vodenog žiga prisutnog na dokumentima ispisanim određenim laserskim pisačima. MIC kod omogućava jedinstveno identificiranje korištenog pisača te se sastoji od ponavljajućih kodnih uzoraka mikroskopskih, blijedih, žutih točkica koji u potpunosti prekrivaju ispisane listove papira. Golom oku MIC kod je u potpunosti neprimjetan. 
 + 
 +Iako je razvijen u 80-im godinama prošlog stoljeća, MIC kod javnosti nije postao poznat sve do 2004. godine. Vijesti o njegovom postojanju rezultirale su dekodiranjem jednog kodnog uzorka – takozvanog Xerox uzorka. Izuzev Xerox uzorka, identificirani su i mnogi drugi, trenutno ne dekodirani ili djelomično dekodirani, kodni uzorci. 
 + 
 +Postojanje MIC koda otvorilo je pitanja o zaštiti anonimnosti te potencijalnoj povredi prava na privatnost. Stav vladajućih tijela jest da, kako MIC ne sadrži podatke o korisniku, već samo o pisaču, prava na privatnost nisu povrijeđena. Uređaji za dekodiranje MIC kodova dostupni su isključivo državnim agencijama. 
 + 
 +---- 
 + 
 +Keywords: Steganografija; Pisač; MIC; Kod; Machine Identification Code; Xerox; Uzorak; Privatnost; Identifikacija; 
  
 ===== Uvod ===== ===== Uvod =====
Redak 85: Redak 93:
 Xerox kodni uzorak sastoji se od mreže točkica dimenzija 15x8 točkica. Mreža točkica ispisuje se u izoliranom poravnanju. Jedan red i jedan stupac sadrže paritetne bitove za detekciju pogrešaka. Stoga, mreža pohranjuje 14x7 bitova informacija [5]. Xerox kodni uzorak sastoji se od mreže točkica dimenzija 15x8 točkica. Mreža točkica ispisuje se u izoliranom poravnanju. Jedan red i jedan stupac sadrže paritetne bitove za detekciju pogrešaka. Stoga, mreža pohranjuje 14x7 bitova informacija [5].
  
-Pri promatranju lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //10x//, točkice nisu jasno vidljive. Iz tog razloga, nije iznenađujuće da je postojanje MIC koda ostalo javnosti nepoznato dugi niz godina. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //10x// vidljiv je na slici dolje lijevo. +Pri promatranju lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //10x//, točkice nisu jasno vidljive. Iz tog razloga, nije iznenađujuće da je postojanje MIC koda ostalo javnosti nepoznato dugi niz godina. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //10x// vidljiv je na slici ispod, lijevo. 
  
-Pri promatranju lista papira pod mikroskopskim uvećanjem od //60x//, točkice postaju nazirive. Blijeda žuta boja individualnih točkica rezultira neupadljivošću čak i pod uvećanjem od //60x//. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //60x// vidljiv je na slici dolje, desno.+Pri promatranju lista papira pod mikroskopskim uvećanjem od //60x//, točkice postaju nazirive. Blijeda žuta boja individualnih točkica rezultira neupadljivošću čak i pod uvećanjem od //60x//. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod mikroskopskim uvećanjem od //60x// vidljiv je na slici ispod, desno.
  
  
-{{:racfor_wiki:10x_bijelo_svjetlo.jpg?310|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod bijelim svjetlom uvećan 10x [5]}} +{{:racfor_wiki:10x_bijelo_svjetlo.jpg?315|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod bijelim svjetlom uvećan 10x [5]}} 
-{{:racfor_wiki:60x_bijelo_svjetlo.jpg?310|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod bijelim svjetlom uvećan 60x [5]}}+{{:racfor_wiki:60x_bijelo_svjetlo.jpg?315|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod bijelim svjetlom uvećan 60x [5]}}
  
-Prilikom promatranja lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svijetlom, individualne točkice postaju jasno vidljive i pod mikroskopskim povećanjem od //10x//. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svjetlom i mikroskopskim uvećanjem od //10x// vidljiv je na slici dolje lijevo. Dodatno naglašene točkice Xerox uzorka vidljive su na slici dolje desno.+Prilikom promatranja lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svijetlom, individualne točkice postaju jasno vidljive i pod mikroskopskim povećanjem od //10x//. Primjer lista papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svjetlom i mikroskopskim uvećanjem od //10x// vidljiv je na slici ispod, lijevo. Dodatno naglašene točkice Xerox uzorka vidljive su na slici ispod, desno.
  
-{{:racfor_wiki:10x_plavo_svijetlo.jpg?310|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svjetlom uvećan 10x [5]}} +{{:racfor_wiki:10x_plavo_svijetlo.jpg?315|List papira koji sadrži Xerox uzorak pod plavim svjetlom uvećan 10x [5]}} 
-{{:racfor_wiki:tockice_naglasene_plavo_svijetlo.png?310|Posebno naglašene točkice Xerox uzorka [5]}}+{{:racfor_wiki:tockice_naglasene_plavo_svijetlo.png?315|Posebno naglašene točkice Xerox uzorka [5]}}
  
 Najviši redak i stupac na lijevom rubu Xerox uzorka sadrže paritetne bitove za odgovarajuće retke, odnosno stupce [5]. Xerox uzorak koristi neparni paritet [5]. To znači da će paritetni redak, odnosno stupac sadržavati točkicu ukoliko odgovarajući stupac, odnosno redak sadrže paran broj točkica. Drugim riječima, promatrajući cijeli Xerox uzorak, svaki redak i stupac moraju sadržavati neparan broj točkica. Korištenje paritetnog retka i stupca omogućava detekciju pogrešaka pri čitanju MIC koda te naknadno ispravljanje jednostruke pogreške. Najviši redak i stupac na lijevom rubu Xerox uzorka sadrže paritetne bitove za odgovarajuće retke, odnosno stupce [5]. Xerox uzorak koristi neparni paritet [5]. To znači da će paritetni redak, odnosno stupac sadržavati točkicu ukoliko odgovarajući stupac, odnosno redak sadrže paran broj točkica. Drugim riječima, promatrajući cijeli Xerox uzorak, svaki redak i stupac moraju sadržavati neparan broj točkica. Korištenje paritetnog retka i stupca omogućava detekciju pogrešaka pri čitanju MIC koda te naknadno ispravljanje jednostruke pogreške.
  
-Informacije u Xerox uzorku su kodirane na sljedeći način: Svaki stupac, čitan odozgo prema dolje sadrži po jedan 7-bitni broj. Najviši bit se nalazi u gornjem retku, najniži u donjem. 7-bitni broj omogućava zapis brojeva u rasponu 0-127. Dobiveni brojevi se zatim čitaju s desna na lijevo [5].+Informacije u Xerox uzorku su kodirane na sljedeći način: Svaki stupac, čitan odozgo prema doljesadrži po jedan 7-bitni broj. Najviši bit se nalazi u gornjem retku, najniži u donjem. 7-bitni broj omogućava zapis brojeva u rasponu 0-127. Dobiveni brojevi se zatim čitaju s desna na lijevo [5].
  
 Stupci, čitani s desna na lijevo sadrže sljedeće informacije: Stupci, čitani s desna na lijevo sadrže sljedeće informacije:
Redak 118: Redak 126:
  
 {{ :racfor_wiki:overlay_plavo_svijetlo.png?400 |Xerox uzorak s naznačenim rasporedom sadržanih informacija [5]}} {{ :racfor_wiki:overlay_plavo_svijetlo.png?400 |Xerox uzorak s naznačenim rasporedom sadržanih informacija [5]}}
 +
 +==== Istraživanje Petera Bucka ====
 +
 +2018. godine, student sveučilišta //Saxion University of Applied Sciences//, Peter Buck proveo je istraživanje u području steganografije pisača [11]. U istraživanju, otkrio je neke dodatne pojedinosti vezane uz Xerox uzorak.
 +
 +Za 10. stupac Xerox uzorka vjerovalo se da je separator [5]. Do tog zaključka došlo se zato što je 10. stupac u prijašnjim istraživanjima uvijek sadržavao sve jedinice. Peter Buck je otkrio da 10. stupac nije separator, već da sadrži podatak o tome je li list papira ispisan dokument ili kopija ispisanog dokumenta [11]. U slikama ispod vidljiva je razlika između ispisanog dokumenta i kopije.
 +
 +{{:racfor_wiki:ispisani_dokument.png?315|Xerox uzorak izravno ispisanog dokumenta [11]}}
 +{{:racfor_wiki:kopija_ispisanog_dokumenta.png?317|Xerox uzorak kopije dokumenta [11]}}
 +
 +Za 15. stupac Xerox uzorka nije bilo poznato što sadrži. Peter Buck otkrio je da 15. i 14. stupac sadrže identifikacijski broj uređaja (//engl. Product Number//). Također, otkrio je da samo 13. – 11. stupac sadrže serijski broj uređaja, a ne 14. – 11. stupac kao što se prije vjerovalo.
  
  
Redak 124: Redak 143:
 ===== Zaključak ===== ===== Zaključak =====
  
 +Izuzev Xerox uzorka, niti jedan drugi MIC kodni uzorak nije u potpunosti dekodiran. Obrnuti L je djelomično dekodiran kodni uzorak koji bi predstavljao dobro potencijalno proširenje ove teme i članka.
 +
 +Iako je postojanje i korištenje MIC kodova javnosti poznato već više od petnaest godina, interes za temu je izrazito slab. Iz tog razloga, broj aktivnih istraživanja i projekata vezanih uz MIC kodove je vrlo nizak. Inicijalan interes nakon otkrića postojanja MIC kodova rezultirao je dekodiranjem Xerox uzorka, ali šanse da se neki od kompleksnijih kodnih uzoraka u potpunosti dekodira izrazito su male. Uzme li se u obzir i razlika u naporu potrebnom da se kodni uzorak dekodira u usporedbi s naporom potrebnim da proizvođač uvede novu verziju kodnog uzorka, šanse da MIC kod u budućnosti prestane biti efikasan alat u forenzici su infinitezimalno male.
 ===== Literatura ===== ===== Literatura =====
  
racfor_wiki/steganografija_pisaca_-_machine_identification_code.1610541950.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:14 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0