Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:steganografija_pisaca_-_machine_identification_code [2021/01/14 13:20]
lmrkovic [Sažetak]
racfor_wiki:steganografija_pisaca_-_machine_identification_code [2023/06/19 18:17] (trenutno)
Redak 5: Redak 5:
 //Machine Identification Code// - MIC vrsta je digitalnog vodenog žiga prisutnog na dokumentima ispisanim određenim laserskim pisačima. MIC kod omogućava jedinstveno identificiranje korištenog pisača te se sastoji od ponavljajućih kodnih uzoraka mikroskopskih, blijedih, žutih točkica koji u potpunosti prekrivaju ispisane listove papira. Golom oku MIC kod je u potpunosti neprimjetan. //Machine Identification Code// - MIC vrsta je digitalnog vodenog žiga prisutnog na dokumentima ispisanim određenim laserskim pisačima. MIC kod omogućava jedinstveno identificiranje korištenog pisača te se sastoji od ponavljajućih kodnih uzoraka mikroskopskih, blijedih, žutih točkica koji u potpunosti prekrivaju ispisane listove papira. Golom oku MIC kod je u potpunosti neprimjetan.
  
-Iako je razvijen u 80-im godinama prošlog stoljeća, MIC kod javnosti nije postao poznat sve do 2004. godine. Vijesti o njegovom postojanju rezultirale su dekodiranjem jednog od mnogih postojećih kodnih uzoraka – takozvanog Xerox uzorka. Izuzev Xerox uzorka, identificirani su i mnogi drugi, trenutno ne dekodirani ili djelomično dekodirani, kodni uzorci.+Iako je razvijen u 80-im godinama prošlog stoljeća, MIC kod javnosti nije postao poznat sve do 2004. godine. Vijesti o njegovom postojanju rezultirale su dekodiranjem jednog kodnog uzorka – takozvanog Xerox uzorka. Izuzev Xerox uzorka, identificirani su i mnogi drugi, trenutno ne dekodirani ili djelomično dekodirani, kodni uzorci.
  
 Postojanje MIC koda otvorilo je pitanja o zaštiti anonimnosti te potencijalnoj povredi prava na privatnost. Stav vladajućih tijela jest da, kako MIC ne sadrži podatke o korisniku, već samo o pisaču, prava na privatnost nisu povrijeđena. Uređaji za dekodiranje MIC kodova dostupni su isključivo državnim agencijama. Postojanje MIC koda otvorilo je pitanja o zaštiti anonimnosti te potencijalnoj povredi prava na privatnost. Stav vladajućih tijela jest da, kako MIC ne sadrži podatke o korisniku, već samo o pisaču, prava na privatnost nisu povrijeđena. Uređaji za dekodiranje MIC kodova dostupni su isključivo državnim agencijama.
Redak 143: Redak 143:
 ===== Zaključak ===== ===== Zaključak =====
  
-Izuzev Xerox uzorka, niti jedan drugi MIC kodni uzorak nije u potpunosti dekodiran. Obrnuti L je djelomično dekodiran kodni uzorak koji bi bio dobro potencijalno proširenje ove teme i članka.+Izuzev Xerox uzorka, niti jedan drugi MIC kodni uzorak nije u potpunosti dekodiran. Obrnuti L je djelomično dekodiran kodni uzorak koji bi predstavljao dobro potencijalno proširenje ove teme i članka.
  
 Iako je postojanje i korištenje MIC kodova javnosti poznato već više od petnaest godina, interes za temu je izrazito slab. Iz tog razloga, broj aktivnih istraživanja i projekata vezanih uz MIC kodove je vrlo nizak. Inicijalan interes nakon otkrića postojanja MIC kodova rezultirao je dekodiranjem Xerox uzorka, ali šanse da se neki od kompleksnijih kodnih uzoraka u potpunosti dekodira izrazito su male. Uzme li se u obzir i razlika u naporu potrebnom da se kodni uzorak dekodira u usporedbi s naporom potrebnim da proizvođač uvede novu verziju kodnog uzorka, šanse da MIC kod u budućnosti prestane biti efikasan alat u forenzici su infinitezimalno male. Iako je postojanje i korištenje MIC kodova javnosti poznato već više od petnaest godina, interes za temu je izrazito slab. Iz tog razloga, broj aktivnih istraživanja i projekata vezanih uz MIC kodove je vrlo nizak. Inicijalan interes nakon otkrića postojanja MIC kodova rezultirao je dekodiranjem Xerox uzorka, ali šanse da se neki od kompleksnijih kodnih uzoraka u potpunosti dekodira izrazito su male. Uzme li se u obzir i razlika u naporu potrebnom da se kodni uzorak dekodira u usporedbi s naporom potrebnim da proizvođač uvede novu verziju kodnog uzorka, šanse da MIC kod u budućnosti prestane biti efikasan alat u forenzici su infinitezimalno male.
racfor_wiki/steganografija_pisaca_-_machine_identification_code.1610626854.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:14 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0