Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:stream_control_transmission_protocol [2021/01/17 00:15]
mfures [Napadi na STCP]
racfor_wiki:stream_control_transmission_protocol [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 66: Redak 66:
  
 ==== Krađa ili zauzimanje adrese==== ==== Krađa ili zauzimanje adrese====
-Ovo je napad tipa uskraćivanja resursa dizajniran oko činjenice da SCTP koristi višestruko usmjeravanje. Napadač se spaja na poslužitelj te tamo prijavljuje nekorištenu adresu čime onemogućuje stvarnog korisnika da se spoji i komunicira sa serverom, a što je i svrha napada. +Ovo je napad tipa uskraćivanja resursa dizajniran oko činjenice da SCTP koristi višestruko usmjeravanje. Napadač se spaja poslužiteljem te tamo prijavljuje nekorištenu adresu čime onemogućuje stvarnog korisnika da se spoji i komunicira sa serverom, a što je i svrha napada. 
 ==Detalji napada== ==Detalji napada==
 Iduća figura ilustrira vezu organizaciju mreže prije napada Iduća figura ilustrira vezu organizaciju mreže prije napada
Redak 85: Redak 85:
  
 ==== Krađa veze==== ==== Krađa veze====
-Krađa veze napad je koji omogućuje nekom korisniku da preuzme kontrolu nad sjednicom stvorenom od strane neke druge ključne točke. U slučaju kada napadač može slati pakete koristeći žrtvinu IP-adresu kao izvorišnu adresu te može primati podatke koristeći žrtvinu adresu kao odredišnu adresu, tada napadač može ponovno pokrenuti uspostavu veze s poslužiteljem. Ako žrtva ne vodi računa o „restart“ obavijestima, tada je napadač preuzeo kontrolu nad vezom žrtve i poslužitelja.+Krađa veze napad je koji omogućuje nekom korisniku da preuzme kontrolu nad sjednicom stvorenom od strane neke druge krajnje točke. U slučaju kada napadač može slati pakete koristeći žrtvinu IP-adresu kao izvorišnu adresu te može primati podatke koristeći žrtvinu adresu kao odredišnu adresu, tada napadač može ponovno pokrenuti uspostavu veze s poslužiteljem. Ako žrtva ne vodi računa o „restart“ obavijestima, tada je napadač preuzeo kontrolu nad vezom žrtve i poslužitelja.
  
 ==Detalji napada== ==Detalji napada==
 Pretpostavimo da je krajnja točka K1, koja ima IP-adresu A1, povezana pomoću STCP-a sa drugom krajnjom točkom K2. Nakon što napadačko računalo stekne mogućnosti da šalje i prima pakete koristeći IP-adresu A1, tada napadač može pokrenuti novu uspostavljanje veze s krajnjom točkom K2 koristeći proces uspostave veze u 4 koraka preko IP-adrese A1 i „port“ broja korištenog od strane K1. Pretpostavimo da je krajnja točka K1, koja ima IP-adresu A1, povezana pomoću STCP-a sa drugom krajnjom točkom K2. Nakon što napadačko računalo stekne mogućnosti da šalje i prima pakete koristeći IP-adresu A1, tada napadač može pokrenuti novu uspostavljanje veze s krajnjom točkom K2 koristeći proces uspostave veze u 4 koraka preko IP-adrese A1 i „port“ broja korištenog od strane K1.
 +
 Ako korisnik računala K2 nije obradio obavijest o ponovnom pokretanju veze, tada korisnik tog računala niti ne može znati da je došlo do ponovnog pokretanja veze. U tom slučaju možemo reći da je došlo do krađe veze. Ako korisnik računala K2 nije obradio obavijest o ponovnom pokretanju veze, tada korisnik tog računala niti ne može znati da je došlo do ponovnog pokretanja veze. U tom slučaju možemo reći da je došlo do krađe veze.
 Bitno je uočiti da ranjivost kod ovog napada nije utemeljena kod neke slabosti SCTP-a, već je u potpunosti riječ o neobazrivosti korisnika višeg sloja. Ovaj napad nije moguć čim korisnik omogući obradu obavijesti o ponovnom pokretanju. Bitno je uočiti da ranjivost kod ovog napada nije utemeljena kod neke slabosti SCTP-a, već je u potpunosti riječ o neobazrivosti korisnika višeg sloja. Ovaj napad nije moguć čim korisnik omogući obradu obavijesti o ponovnom pokretanju.
Redak 111: Redak 112:
  
 ==== Preusmjeravanje veze==== ==== Preusmjeravanje veze====
-Preusmjeravanje veze je napad je koji omogućuje nekom korisniku da neispravno postavi veza s neispravnom krajnjom točkom. +Preusmjeravanje veze je napad je koji omogućuje nekom korisniku da neispravno postavi veza s krajnjom točkom i usmjeri ju na neku drugu adresu
 ==Detalji napada== ==Detalji napada==
 Ovaj napad radi tako da napadač pošalje INIT zahtjev s izvorišnim „port“ brojem X i usmjeri ga ne „port“ broj Y. Po primitku INIT-ACK odgovora, napadač šalje COOKIE-ECHO poruku i postavlja drugu odredišnu IP-adresu ili „port“ broj, čime se omogućuje povezivanja s neispravnim krajnjim točkama. Ovaj napad radi tako da napadač pošalje INIT zahtjev s izvorišnim „port“ brojem X i usmjeri ga ne „port“ broj Y. Po primitku INIT-ACK odgovora, napadač šalje COOKIE-ECHO poruku i postavlja drugu odredišnu IP-adresu ili „port“ broj, čime se omogućuje povezivanja s neispravnim krajnjim točkama.
racfor_wiki/stream_control_transmission_protocol.1610842521.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0