Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:tehnike_automatiziranog_prepoznavanja_lica_u_video_zapisima [2021/01/17 11:53]
imihaljek [Zaključak]
racfor_wiki:tehnike_automatiziranog_prepoznavanja_lica_u_video_zapisima [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 3: Redak 3:
  
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
 +Napredak u tehnologiji računalnog vida i mogućnost snimanja videozapisa pomoću mobilnih uređaja, nadzornih kamera izazvalo je potrebu izradu metoda za prepoznavanje ljudskih lica. Glavni cilj prepoznavanja I praćenja lica na temelju video zapisa je identificirati lica nepoznatih osoba. Postoje mnogi izazovi u prepoznavanju lica koje treba savladati. Ovaj rad će prikazati metode prepoznavanja ljudski lica s videozapisa te koji izazovi se mogu naći na tom putu,
  
 Keywords: lice, tehnike, učenje, video, modeli Keywords: lice, tehnike, učenje, video, modeli
Redak 46: Redak 46:
  
 === Gabor Wavelet === === Gabor Wavelet ===
-Denni Gabor je 1946. predstavio alat za uklanjanje šuma na slikama nazvanim Gabor filterom. Ova tehnika se koristi za praćenje i procjenu položaja lica na slici. Na slici 2 je prikazano kako  Gaborov Walvetaova transformacija koja ima karakteristike koje mu omogućuju ocrtavanje prostora, prostorne frekvencije, selekcije i orijentacije. Glavne prednosti Gabor Waveleta  su redukcija značajki lica i njegova globalna zastupljenost u prepoznavanje lica.+Denni Gabor je 1946. predstavio alat za uklanjanje šuma na slikama nazvanim Gabor filterom [3]. Ova tehnika se koristi za praćenje i procjenu položaja lica na slici. Na slici 2 je prikazano kako  Gaborov Walvetaova transformacija koja ima karakteristike koje mu omogućuju ocrtavanje prostora, prostorne frekvencije, selekcije i orijentacije. Glavne prednosti Gabor Waveleta  su redukcija značajki lica i njegova globalna zastupljenost u prepoznavanje lica.
  
 {{ :racfor_wiki:gabor_wavelet.png?400 |}} {{ :racfor_wiki:gabor_wavelet.png?400 |}}
  
 === Skriveni Markovljev model === === Skriveni Markovljev model ===
-Skriveni Markovljev model je tehnika statističkog modeliranja u kojoj se sustav podvrgava Markovljevom procesu sa skrivenim stanjima. Ova metoda je dobro uspostavljena u prepoznavanju vremenskog uzorka i učenju. Trenutno se koristi za prepoznavanje izraza lica, ali se također može primijeniti na prepoznavanje lica u video sekvencama. Potreban je slijed 1D slika koje su prethodno kronološki posložene.+Skriveni Markovljev model je tehnika statističkog modeliranja u kojoj se sustav podvrgava Markovljevom procesu sa skrivenim stanjima. Ova metoda je dobro uspostavljena u prepoznavanju vremenskog uzorka i učenju. Trenutno se koristi za prepoznavanje izraza lica, ali se također može primijeniti na prepoznavanje lica u video sekvencama. Potreban je slijed 1D slika koje su prethodno kronološki posložene. Postoje Markovljevi modeli s više stanja, a u praksi su se najbolje pokazali modeli s pet i sedam stanja. Model s pet stanja dijeli lice na pet grupa, a to su: oči, nos, usta, brada i čelo za slike gdje se lice vidi frontalno. Broj stanja može se dodati ili oduzeti ovisno o zahtjevima sustava. Model sa sedam stanja pruža više detalja i brži je u prepoznavanju lica.
  
  
racfor_wiki/tehnike_automatiziranog_prepoznavanja_lica_u_video_zapisima.1610884386.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0