Ovo je stara izmjena dokumenta!
Deepfake je tehnološka inovacija lažiranja videa i stvaranja vrlo realističnih digitalnih proizvoda, koja je ostvarena zahvaljujući umjetnoj inteligenciji. Do potrebe i stvaranja takve inovacije dovelo je postupno populariziranje korištenja pametnih telefona s vrlo kvalitetnim digitalnim kamerama, uz jednostavni pristup mnogobrojnim aplikacijama za uređivanje, snimanje i dijeljenje slika i videozapisa u kombinaciji s novoizrađenim platformama osnovanima na umjetnoj inteligenciji za duboko učenje. Deepfake videozapisi se kreiraju koristeći autoenkodere i generativne suparničke mreže.
Povijest izrade i izvedbe Deepfake videa seže u devetnaesto stoljeće kada su se prve ideje fotomanipulacije provele u djelo. Nakon što su alati za fotomanipulaciju postali široko dostupni i vrlo jednostavni za korištenje, njihova se uporaba proširila na pomičnu fotografiju tj. video. Razvojem tehnologije i umjetne inteligencije, već su se 1990. godine stvarali temelji Deepfake videa kakav je danas. Ubrzo je tako nastala vrlo dostupna tehnologija, koja u par jednostavnih koraka omogućuje kreiranje Deepfake videozapisa. Deepfake omogućuje manipulaciju čitavim videozapisima koristeći umjetnu inteligenciju za automatizaciju ponavljajućih kognitivnih zadataka kao što je prepoznavanje krajnjih točaka, kao i svih ostalih dijelova lica osobe iz različitih kutova snimanja. Završni produkt provedbe Deepfake algoritma dovodi do zamjene jednog lica za drugo lice zadržavajući sve prirodne karakteristike čineći zamjenu neprimjetnom i realističnom. Za stvaranje takvih videozapisa nije potrebna visoka tehnička stručnost niti skupa oprema, što govori o tome da takav sadržaj može bilo tko vrlo lako proizvesti i jednostavno ga distribuirati. [1]
Tijekom posljednjih se par godina na društvenim se mrežama pojavilo mnoštvo takvih videozapisa. Točnije, 2017. godine na nekoj se društvenoj mreži pojavio prvi videozapis u kojem je lice osobe zamijenjeno licem poznate osobe. [2] Taj je trenutak bio vrlo značajan u daljnjem razvoju i stvaranju brojnih alata poput DeepFaceLab-a, OpenFace-a, Swap Face2Face-a te mnogih drugih, navedenih u tablici 1. Algoritam izrade Deepfake videozapisa svodi se na generiranje novog videozapisa obradom velikog broja slika lica. Glavni je cilj izrada algoritma kojim se uz minimalno ručno uređivanje korisnicima omogući zamjena lica jedne osobe u videozapisu licem neke druge osobe, a da je krajnji rezultat realističnog izgleda. [3]
Identifikacija, obrada i detekcija krajnjih točaka ljudskog lica na slici, kao i njegovih ostalih jedinstvenih karakteristika izvršava se koristeći algoritam „Dlib's 68 points“. Isprva dolazi do pronalaska položaja ljudskoga lica na slici pomoću krajnjih točaka unaprijed dogovorenog uzorka (prikazanog slikom 4.), dok se ostatak reljefa lica rekonstruira preostalim točkama. Za procjenu položaja svih komponenti lica koristi se 68 koordinata, koje na grafu uzorka lica označavaju određene strukture lica.
Dijelovi lica označeni su koordinatama na sljedeći način :
[2] T. Nguyen, C. Nguyen, D.Nguyen ,D. Nguyen and S. Nahavandi, Deep Learning for Deepfakes Creation and Detection: A survey, 2021.
[3]
[4]
[5]
[6] https://developers.google.com/machine-learning/gan/training