Ovo je stara izmjena dokumenta!
Svrha ovog seminara bila je kroz jednostavnu vježbu dati uvid u to što je Hyper-Resolution i kako ta tehnika funkcionira. Cilj je da se kroz pregled niza slika sličnog sadržaja dobije uvid u razlike između slika dobivenih pomoću Hyper-Resolution-a i zašto je on efikasan i primjenjiv u praksi, pritom stavljajući naglasak na to koliko je cijeli agoritam efikasan.
Tema ove vježbe je upoznavanje sa Hyper-Resolution slikama i prepoznavanje istih. Hyper-Resolution je tehnika rekonstrukcija slika sa iznimno visokom rezolucijom na način da se slike niske rezolucije zamijene slikama visoke rezolucije iz baze podataka. Hyper-Resolution je u biti podvrsta tehnike Super-Resolution koja radi s ekstremno visokim rezolucijama.
Provedba ove tehnike sastoji se od dvije faze. Prva je asimilacija, u kojoj se slike pretvaraju u format pogodan za dodavanje i pretragu u bazi, a druga je rekonstrukcija, gdje se obavlja sama zamjena slike niske rezolucije sa slikom visoke rezolucije. Ova tehnika služi za efikasnu pretragu iznimno velikih slika te lakšu vizualizaciju, a praktičnu primjenu nalazi u mapiranju raznih prirodnih pojava.
Ova praktična vježba biti će podijeljena na dva zadataka.
Prvi će zadatak biti iz niza priloženih poveznica sa slikama prepoznati sliku koja je izrađena tehnikom Hyper-Resolution. Pri izradi tih slika korištene su prethodno opisane metode, te se pri uvećavanju slika Hyper-Resolution slike ističu od normalnih slika visoke rezolucije. Pri uvećavanju slika dolazi do zamjene uvećanih dijelova s slikama veće rezolucije, te ne dolazi do gubitka kvalitete. Generator zadataka nalazi se na sljedećoj poveznici: https://github.com/marin-jovanovic/temporary/tree/main/ddf_project .
U drugom zadatku biti će tražena praktična primjena povećanja rezolucije slike u svrhu postizanja veće preglednosti sadržaja.
Zadatak će se sastojati od toga da će biti priložen niz slika od kojih su neke napravljene tehnikom Hyper-Resolution. Slike će biti priložene kao poveznice, a ne kao datoteke iz razloga što su slike izrađene tehnikom Hyper-Resolution naravno prevelike za preuzimanje. Hyper-Resolution slika biti će prepoznatljiva iz razloga što zbog ogromne rezolucije se ne gubi na kvaliteti pri uvećavanju slike. Svaki student će imati nasumično izabran skup slika.
U zadatku će biti priložen niz slika, pri čemu će neke slike biti Hyper-Resolution umjetnine (dobavljene s http://boschproject.org/#/artworks/), dok će ostale biti umjetnine dohvaćene sa drugih izvora (npr. https://www.wikiart.org/en/high-resolution-artworks). Moguće je koristiti i slike s drugih izvora.
Program koji generira zadatke za studente automatski bilježi i točne odgovore. Za svakog studenta generira se jedna datoteka, a za ispravljača jedna datoteka u kojoj su rješenja za sve zadatke.
Razvoj umjetne inteligencije i općenito računalne tehnologije doveo nas je do toga da su za većinu istraživanja potrebni iznimno veliki skupovi podataka koji moraju biti prikladno pohranjeni, prilagođeni za pregled i stavljeni u pravi kontekst. U ovom radu dan je uvid u jednu od metoda izrada slika iznimno velike rezolucije Hyper-Resolution, te makar su u ovoj vježbi pokazane samo jednostavne uporabe, prave primjene ove tehnike naravno sežu daleko iznad toga, te ova tehnika ima potencijal za biti iznimno korisna u efikasnom pregledu pojava u svijetu.
[2] https://stackoverflow.com/questions/55508615/how-to-pixelate-image-using-opencv-in-python
[3] https://stackoverflow.com/questions/52004133/how-to-improve-image-quality
Hyper-Resolution - praktična vježba
Rasprave
Glavna primjena povećanja rezolucije u računalnoj forenzici je poboljšanje kvalitete videa s ciljem stjecanja dodatnih uvida iz slike ili videa. The slike bi očekivano trebale svejedno imati lošije detalje od izvornih slika, pa ih ne bi trebalo biti izazovno prepoznati. Vezano za ovu temu prvenstveno je bitno kako generirati sliku povećane rezolucije. Postoje li gotovi alati za to koje možete iskoristiti? Kako ih treba trenirati?