Ovo je stara izmjena dokumenta!
Internet je javna i globalna mreža te kao takav nije siguran. Kada dva računala iz različitih lokalnih mreža komuniciraju podaci se šalju kroz nekoliko različitih usmjerivača i računala. Jedan od načina na koji napadači mogu krasti podatke je man in the middle napadom. Ime napada dobro opisuje i sam napad, a to je neovlašteno prisluškivanje komunikacijskog kanala. Man in the middle napadi ciljaju usmjeritelje i poslužitelje s nedovoljnom zaštitom. U ovom radu proći ću kroz vrste, primjere te načine prevencije i detekcije man in the middle napada.
Ključne riječi: man in the middle; mrežni napad; komunikacijski kanal
Man in the middle napad je moderna verzija prisluškivanja razgovora. Dok se to prije radilo prislanjanjem uha na vrata ili skrivanja iza zavjesa danas se prisluškuje komunikacija putem računala. U suštini man in the middle napad je čitanje podataka iz komunikacijskog kanala u kojem ne bi trebali biti. Osim čitanja podataka moguće je spremiti podatke te ih promijeniti u stvarnom vremenu te umetnuti vlastite maliciozne podatke. Cilj man in the middle napada su najčešće povjerljive informacije kao što su lozinke. U ovom radu ću prvo navesti i objasniti različite vrste man in the middle napada gledajući ciljane podatke ili ciljane žrtve, a nakon toga će slijediti teoretski i stvarni primjeri napada. Posljednje poglavlje je temeljeno na detekciji i prevenciji man in the middle napada.
Kako bi napadač došao u priliku čitati podatke iz komunikacijskog on se prvo treba neopaženo priključiti na kanal. Ako napadač samo promatra komunikaciju između žrtve i poslužitelja to je pasivni man in the middle napad, a ako napadač preusmjeri promet na drugi poslužitelj prije nego li se žrtva spoji to je aktivni man in the middle napad. Kako bi napadač uspješno izveo man in the middle napad prvo mora doći do toka podataka. Napadač to može napraviti na više načina.
Nakon što se napadač uspješno “ubacio” u komunikacijski kanal između žrtve i poslužitelja on ne može čitati kriptirane podatke bez ključa. Najkorišteniji način za čitanje kriptiranih poruka u Internetu je Secure Sockets Layer(SSL) stripping. Cilj SSL strippinga je maknuti “s” iz HTTPS protokola koji stoji za SSL. SSL se koristi kao sigurnosni sloj između HTTP-a i TCP-a koji kriptira osjetljive podatke. U normalnom scenariju korisnik pošalje neosiguran HTTP zahtjev poslužitelju koji odgovara i preusmjerava korisnika na HTTPS. Korisnik tada šalje HTTPS zahtjev i postiže se sigurna komunikacija. Napadač koji se već uspješno ubacio u komunikacijski kanal prima žrtvine podatke. Napadač kada primi žrtvin HTTP zahtjev će ga proslijediti poslužitelju te dobiti odgovor za preusmjeravanje na HTTPS protokol. Napadač je uspostavio sigurnu vezu s poslužiteljem, ali prema žrtvi degradira HTTPS protokol na HTTP te je između njih nekriptirana komunikacija. Rezultat toga je da žrtva misli da je spojena sigurnom vezom s poslužiteljem dok šalje nekriptirane podatke napadaču. Poslužitelj ima sigurnu vezu, ali s napadačem, a ne žrtvom.