Ovo je stara izmjena dokumenta!
Format ELF (engl. Executable and Linkable Format) glavni je format za izvršne datoteke, objektne datoteke i biblioteke na Linux-u i drugim, UNIX-u sličnim, operacijskim sustavima. Zbog raširenosti ovog formata, važno je poznavati njegova svojstva i strukturu, što može biti od znatne pomoći u forenzici datoteka. Ovdje je stoga opisana općenita struktura ELF datoteka, predstavljeni su alati za njihovu analizu te je objašnjen značaj poznavanja formata ELF iz perspektive računalne forenzike.
Format ELF, u kratici za Executable and Linkable Format, datotečni je format koji služi za pohranu izvršnih programa, objektnih datoteka i dijeljenih biblioteka. Svojevrsni je analogon formatu PE kojim su predstavljene izvršne datoteke na operacijskom sustavu Windows.
Umjesto poznate ekstenzije .exe koju koriste izvršne PE datoteke, izvršne ELF datoteke u pravilu uopće nemaju ekstenziju. Ostale ELF datoteke, kojima je predstavljen objektni kod, najčešće imaju ekstenziju .o, dok dijeljene biblioteke najčešće imaju ekstenziju .so. U uporabi su i ekstenzije poput .elf, .bin, i ostalih.
Zbog svoje fleksibilnosti, ELF je danas prisutan na mnogim operacijskim sustavima i arhitekturama. Najčešće ga se može pronaći na operacijskim sustavima naliku na UNIX, kao što su: Linux, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, Solaris, i ostali. (Važno je naglasiti da macOS nije na tom popisu; macOS i iOS koriste poseban format, zvan Mach-O.) Ipak, osim navedenih, ELF se koristi i na mnogim drugim operacijskim sustavima, čak i onima koji ne vuku korijene iz UNIX-a. Osim toga, ELF je prisutan i na nekim igraćim konzolama, kao što su: PlayStation (sve iteracije), Nintendo 64, GameCube, Wii, Wii U, i ostali. Nije začuđujuće da je ELF datoteke moguće pronaći i na mobilnim operacijskim sustavima. Od mobilnih operacijskih sustava koji koriste ELF, Android je trenutno glavni predstavnik.
Svaka ELF datoteka sastoji se ELF zaglavlja (koje je obavezno), nakon kojeg slijede dvije tablice: program header table i section header table. Te dvije tablice dalje pobliže opisuju strukturu datoteke.
Slika 1 prikazuje grubu strukturu tipične ELF datoteke. Na početku (bez odmaka) se nalazi ELF zaglavlje. Na određenom odmaku od ELF zaglavlja nalazi se tablica program header table koja opisuje različite segmente. Na nekom drugom odmaku od ELF zaglavlja nalazi se tablica section header table koja pak opisuje različite sekcije datoteke.
Slika 1: Općenita struktura ELF datoteke
ELF zaglavlje duljine je 52 bajta za 32-bitnu arhitekturu, a duljine 64 bajta za 64-bitnu arhitekturu. Prva četiri bajta zaglavlja čini magični broj koji definira da se radi o datoteci formatiranoj u ELF. Ta četiri magična bajta redom su: 0x7F, 0x45, 0x4C, 0x46. To jest, na prvom je mjestu bajt 0x7F, iza kojega slijede znakovi 'E', 'L' i 'F', kodirani u ASCII.
Nastavak zaglavlja opisuje, između ostaloga:
i još toga. Detaljniji opis strukture ELF zaglavlja može se pronaći u [1] i [2].