Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
Prijevodi ove stranice:

Ovo je stara izmjena dokumenta!


Sažetak

Odnedavno se, osim lozinki, pinova i drugih različitih metoda otključavanja pametnih telefona koriste i otisci prstiju. Otisak prsta je biometrijska metoda otključavanja – metoda koja autentificira korisnika uz pomoć nekih jedinstvenih bioloških značajki vezanih za svakog čovjeka, a koju uz skeniranje šarenice oka možemo pronaći na mobitelima. Postoje više vrsta čitača otisaka prsta – optički, kapacitivni, ultrasonični, te se mogu nalaziti na različitim pozicijama na mobitelu, a u novije vrijeme su jako zastupljeni čitači ispod ekrana. Postavlja se pitanje koliko je metoda otključavanja otiskom sigurna, postoje li razlike između raznih vrsta čitača što se tiče sigurnosti te je li moguće krivotvoriti otisak i na koji način.

Povijest čitača otisaka prsta

Otisci prsta se već duže vremena koriste kako bi potvrdili identitet osobe u drugim područjima iz razloga što svatko ima jedinstveni otisak prsta. Primjerice, početkom 20. stoljeća su priznati kao valjana metoda identifikacije, počinju se koristiti u forenzici, te se počinju graditi baze otisaka prstiju za kriminalne i policijske svrhe. Danas je recimo potrebno dati otisak prsta prilikom izdavanja osobne iskaznice. Od tada se otisak prsta sve više koristi i u komercijalne svrhe – kao recimo čitač otiska za otključavanje mobitela. Svojstva otiska prsta odlično odgovaraju u teoriji – jedina osoba koja može otključati mobitel je vlasnik, no je li zaista tako?

Poglavlje 2

Poglavlje 3

Poglavlje ...

Zaključak

Literatura

racfor_wiki/seminari/kirvotvorenje_otisaka_prsta_za_otkljucavanje_pametnih_telefona.1673358977.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:15 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0