Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
Prijevodi ove stranice:

Ovo je stara izmjena dokumenta!


Maliciozni dodaci za web preglednike

Sažetak

Ključne riječi: Ekstenzije; Adware; Keylogger; Sigurnost

Uvod

Ekstenzije su programi koji dodaju novu funkcionalnost web pregledniku. Najčešće korištene ekstenziju su ad-blockeri, password manageri i price trackeri. Preglednici uglavnom imaju svoje službene repozitorije i trgovine gdje se mogu skinuti ekstenzije, a mogu se pronaći i skinuti ekstenzije iz neslužbenih izvora. Ekstenzije trebaju imati određene dozvole kako bi mogle funkcionirati. Neke zahtijevaju specifične dozvole poput pristupa kalendaru, čitanje povijesti pretraživanja, čitanje podataka samo na nekoj domeni, a postoji i “Read all, change all” dozvola koja nema ograničenja.

Adware

Prva vrsta nepoželjnih ekstenzija je ‘Adware’. Takve ekstenzije prikazuju reklame, otvaraju skočne prozore, dodaju nove alatne trake i zamijene zadanu tražilicu, a sve s ciljem zarade od prikaza reklama. Adware može pratiti što korisnik pretražuje kako bi servirao što prikladnije reklame za korisnika i povećao zaradu. Adware nije nužno maliciozan, ali usporava web preglednik.

Keyloggeri

Možda najveću opasnost predstavljaju keyloggeri. Keylogger, koji je u ekstenziji, neprimjetno zapisuje svaku pritisnutu tipku u web pregledniku.

Često su konfigurirani tako da se aktiviraju tek kad se otvori određena domena, a to su uglavnom domene društvenih mreža, banaka, kriptomjenjačnica.

Primjer kako keylogger detektira domene.

if (window['location']['hostname'] === 'www.binance.org') { … }

Cijeli kod ovog keyloggera kojem je cilj krada autorizacijskih podataka i privatnih kljuceva iz kripto walleta nalazi se na: https://pastebin.com/raw/ZtUpWVvT

Zaključak

Većina malicioznih ekstenzija ima do nekoliko stotina instalacija, često imaju nisku ocjenu i negativne recenzije. Njihove službene stranice možda imaju opis sličan spam mailu, gramatičke greške i nezgrapan dizajn pa bi ih trebalo biti lako izbjeći. Problem je ako autor čeka da ekstenzija postane popularna i tek nakon par mjeseci ili godina doda maliciozan kod. U takvim slučajevima se ne može puno napraviti osim primijetiti da se nešto čudno dešava s web preglednikom i ručno ili uz pomoć nekog anti-malware programa odstraniti ekstenziju.

Literatura

racfor_wiki/seminari/maliciozni_dodaci_za_web_preglednike.1673566661.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0