Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
Prijevodi ove stranice:

Ovo je stara izmjena dokumenta!


Usporedba sustava Whonix i Tails

Sažetak

Whonix i Tails su Linux distribucije koje se fokusiraju na privatnost i anonimnost korisnika putem Tor mreže. Whonix koristi arhitekturu s dvije odvojene komponente, Whonix-Gateway i Whonix-Workstation, čime dodatno štiti IP adresu korisnika. Tails je live operativni sustav koji se pokreće s prijenosnog medija, pružajući anonimnost i resetiranje sustava nakon svake upotrebe. Oba sustava omogućuju pristup internetu kroz Tor i sprječavaju curenje podataka, ali imaju različite pristupe prema pohrani podataka i prilagodbi korisničkog iskustva.

Ključne riječi: Whonix, Tails, Tor, anonimnost, Linux

Uvod

U današnjem digitalnom dobu, gdje tehnološki napredak sve više postaje središnji dio naših života, suočavamo se s izazovima koji ozbiljno dovode u pitanje našu privatnost, anonimnost i kontrolu nad vlastitim podacima. Cyber napadači ciljaju naše financijske podatke, identifikacijske dokumente i medicinske zapise kako bi ih koristili u nezakonite svrhe. Ako su nam anonimnost i privatnost na prvom mjestu distribucije Linuxa Tails i Whonix su odličan izbor koji po defaultu koriste Tor mrežu za cijeli mrežni promet.

OPIS SUSTAVA WHONIX

Whonix je desktop operacijski sustav otvorenog koda koji se temelji na Linux distribuciji Kicksecure i principu postizanja sigurnosti izolacijom. Primarni cilj Whonixa je skrivanje korisnikove IP adrese i lokacije te sprječavanje deanonimizacije. Glavni način na koji ovo uspijeva ostvariti je koristeći anonimizacijsku mrežu Tor i unaprijed instalirane aplikacije sa sigurno podešenim postavkama.

Arhitektura sustava Whonix

Whonix se sastoji od 2 dijela, a to su Whonix-Gateway i Whonix-Workstation. Whonix-Gateway služi za pokretanje Tor softwarea koji sav mrežni promet usmjerava kroz više poslužitelja i pritom ga enkriptira između svakog od njih. Bilo koji virtualni stroj spojen na Whonix-Gateway za povezivanje na internet koristi samo Tor. Krajnji korisnik neće puno koristiti Whonix-Gateway nakon instaliranja jer on služi Whonix-Workstationu kao proxy preko kojeg se spaja na internet. Whonix-Gateway može biti konfiguriran na 2 načina: - nalazi se instaliran kao virtualni stroj na istom domaćinu kao i Whonix-Workstation - nalazi se instaliran kao samostalni operacijski sustav na odvojenom računalu (manje testirano)

Whonix-Workstation služi kao korisnički operacijski sustav na kojem korisnik može instalirati aplikacije, koristiti internetski preglednik te raditi ostale uobičajene radnje. Bitno je prvo pokrenuti Whonix-Gateway, a zatim Whonix-Workstation jer u suprotnom Whonix-Workstation radi u offline načinu rada. Whonix-Workstation može vidjeti samo IP adrese iz interne lokalne mreže, a te su iste za svaki Whonix-Workstation. Jedini način da neka aplikacija unutar Whonix-Workstationa sazna stvarnu korisnikovu IP adresu je taj da izađe iz okoline virtualnog stroja ili zbog pogreške u Tor mreži.

Ostala svojstva sustava Whonix

-Nepostojanje otiska preglednika jer se koristi Tor preglednik. Ovime se sprječava otkrivanje identiteta čak i kada je korisnikova IP adresa skrivena. -Web stranice ne mogu pratiti korisnike na temelju unikatnih pokreta miša ili načina tipkanja jer Whonix koristi alat Kloak koji služi za anonimizaciju korisničkog unosa preko vanjskih uređaja -Nemogućnost curenja informacija putem DNS sustava -Onemogućava stvaranje otiska ili napade na temelju vremena operacijskog sustava jer svaki put prilikom pokretanja Whonix pomakne sat nekoliko sekundi u prošlost ili budućnost. Ova opcija se zove Boot Clock Randomization. Nakon što se sat pomaknuo on se na siguran način pomoću alata sdwdate (Secure Distributed Web Date) sinkronizira s točnim vremenom dostupnim na poslužiteljima koji drže Tor usluge. -Izvršavanjem u virtualnom okruženju skrivaju se serijski brojevi hardvera te otkrivanje bilo kakvih informacija s domaćina -Mogućnost anonimnog i lokacijski skrivenog hostinga web poslužitelja koji može biti dostupan svima ili samo putem Tor mreže -Mogućnost tzv. live načina rada u kojem se svi generirani podaci brišu nakon ponovnog pokretanja sustava. -Prilikom nedostatka RAM-a Whonix stvara enkriptirane datoteke koje služe za straničenje memorije

Zaključak

Literatura

racfor_wiki/seminari2023/usporedba_sustava_whonix_i_tails.1704834632.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0