Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice.

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
racfor_wiki:seminari:klasifikacija_datotecnih_fragmenata [2023/02/16 11:37]
rd51779 [Algoritmi]
racfor_wiki:seminari:klasifikacija_datotecnih_fragmenata [2024/12/05 12:24] (trenutno)
Redak 1: Redak 1:
 ===== Klasifikacija datotečnih fragmenata ===== ===== Klasifikacija datotečnih fragmenata =====
 +
 +[[ https://ferhr-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/rd51779_fer_hr/ETJUqWcBBXxGi4sdDmiBkawBJjHrvxIfbSpg55J47EMG-A?e=diCeGy|Video prezentacija ]]
 ===== Sažetak ===== ===== Sažetak =====
 U ovom seminarskom radu kratko ću objasniti neke značajke datoteka, što je to datotečna fragmentacija, te zašto do nje dolazi. Također ću opisati nekoliko algoritama koji se koriste za klasifikaciju datotečnih fragmenata. To su algoritmi strojnog učenja: kNN, konvolucijske i neuronske mreže. U ovom seminarskom radu kratko ću objasniti neke značajke datoteka, što je to datotečna fragmentacija, te zašto do nje dolazi. Također ću opisati nekoliko algoritama koji se koriste za klasifikaciju datotečnih fragmenata. To su algoritmi strojnog učenja: kNN, konvolucijske i neuronske mreže.
Redak 5: Redak 7:
 Klasifikacija datotetčnih fragmenata igra važnu ulogu u digitalnoj forenzici. Dokazi se mogu naći u izbrisanim/skrivenim fragmentima. Tehnologije rezbarenja datoteka obično se primjenjuju za rekonstrukciju datoteka iz tih fragmenata za daljnje forenzičko istraživanje. Ispravno klasificiranje ovih fragmenata nužan je korak za učinkovito rezbarenje datoteka. Inače, rezbarenjem datoteka bi morali isprobati sve kombinacije ogromnog broja datotečnih fragmenata i to bi rezultiralo ogromnim računskim troškom. Osim toga, točnost klasifikacije datotečnih fragmenta značajno utječe i na točnost rezbarenja datoteke budući da pogrešno klasificirani fragmenti predstavljaju šum na ulazu. Klasifikacija datotetčnih fragmenata igra važnu ulogu u digitalnoj forenzici. Dokazi se mogu naći u izbrisanim/skrivenim fragmentima. Tehnologije rezbarenja datoteka obično se primjenjuju za rekonstrukciju datoteka iz tih fragmenata za daljnje forenzičko istraživanje. Ispravno klasificiranje ovih fragmenata nužan je korak za učinkovito rezbarenje datoteka. Inače, rezbarenjem datoteka bi morali isprobati sve kombinacije ogromnog broja datotečnih fragmenata i to bi rezultiralo ogromnim računskim troškom. Osim toga, točnost klasifikacije datotečnih fragmenta značajno utječe i na točnost rezbarenja datoteke budući da pogrešno klasificirani fragmenti predstavljaju šum na ulazu.
  
-Rana istraživanja o klasifikaciji datotečnih fragmenata koriste punu ekstenziju datoteke, magični broj ili metapodatke datoteka. Ove metode imaju visoku točnost klasifikacije samo kada se metapodaci mogu pronaći i izdvojiti iz medija za pohranu s fragmentima. Stoga imaju manje praktične primjene u digitalnoj forenzici jer metapodaci datotečnih fragmenata obično u stvarnim slučajevima nedostaju.+Rana istraživanja o klasifikaciji datotečnih fragmenata koriste punu ekstenziju datoteke, čarobni broj ili metapodatke datoteka. Ove metode imaju visoku točnost klasifikacije samo kada se metapodaci mogu pronaći i izdvojiti iz medija za pohranu s fragmentima. Stoga imaju manje praktične primjene u digitalnoj forenzici jer metapodaci datotečnih fragmenata obično u stvarnim slučajevima nedostaju.
  
 Posljednjih godina predloženi su algoritmi za klasifikaciju datotečnih fragmenata temeljeni na sadržaju koji izdvajaju N-gram, Shannonovu entropiju, Hammingovu težinu i statističke pravilnosti bajtova. U nekim shemama koriste se tradicionalne tehnike strojnog učenja kako bi se poboljšala izvedba ovih algoritama klasifikacije. Međutim, za datoteke visoke entropije kao što su komprimirane datoteke (npr. zip datoteka ili .jpg datoteka) i šifrirane datoteke, točnost nije toliko visoka koliko se očekivalo. Posljednjih godina predloženi su algoritmi za klasifikaciju datotečnih fragmenata temeljeni na sadržaju koji izdvajaju N-gram, Shannonovu entropiju, Hammingovu težinu i statističke pravilnosti bajtova. U nekim shemama koriste se tradicionalne tehnike strojnog učenja kako bi se poboljšala izvedba ovih algoritama klasifikacije. Međutim, za datoteke visoke entropije kao što su komprimirane datoteke (npr. zip datoteka ili .jpg datoteka) i šifrirane datoteke, točnost nije toliko visoka koliko se očekivalo.
racfor_wiki/seminari/klasifikacija_datotecnih_fragmenata.1676547465.txt.gz · Zadnja izmjena: 2024/12/05 12:23 (vanjsko uređivanje)
Dieses Dokuwiki verwendet ein von Anymorphic Webdesign erstelltes Thema.
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0